www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Peshku që do të zbulojë sekretin e gjumit

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
lola
Përgjegjës i Forumit
 Përgjegjës   i Forumit
avatar

Numri i postimeve : 29035
Data regjis. : 05/11/2009
Age : 28
Location : ɐuɐɥǝıןןʎ ɐןןɐɥɐɯ ǝʇ :)

MesazhTitulli: Peshku që do të zbulojë sekretin e gjumit   Mon Dec 27, 2010 8:42 pm

Ky peshk i vogel do të ndihmojë biologët të gjejnë përgjigjen e pyetjeve shumëvjecare rreth problemeve të gjumit, çfarë ndodh në tru gjatë kohës që jemi në gjumë dhe sa i dobishëm është gjumi.

Revista “BBC Focus” ka botuar shkrimin, ku thuhet se specialistët e Universitetit Stanford analizuan trurin e peshqve zebra dhe treguan mënyrën sesi ndryshon numri i sinapseve gjatë natës dhe ditës.

Shkencetaret, të cilët analizuan peshkun e llojit zebra, panë se larvat e këtyre peshqve janë të tejdukshme (transparente). Kështu duke shfrytëzuar sistemin e ri të pasqyrimit floresans specialistët do të vëzhgojnë 24 orë lidhjet neuronale të peshqve. Krahas kësaj specialistët kanë zbuluar dhe një gjen të njohur si “NPTX2b”, i cili rregullon ndryshimet ritmike sinaptike.

_________________________________________________________________________Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
 

Peshku që do të zbulojë sekretin e gjumit

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Kuriozitete-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | www.sosblogs.com
YlliehanaForum