www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Dashuria nuk do ngutje

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Medina
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 17104
Data regjis. : 12/11/2009
Age : 28
Location : Tek Parajsa Pa Drita

MesazhTitulli: Dashuria nuk do ngutje   Tue Dec 28, 2010 4:43 am

Specialistët janë të një mendjeje: dashuria ka më shumë nevojë për kohë. Në një botë që ecën me shpejtësi, edhe çastet e dashurisë janë të papërmbajtshëm. Por t’i kushtosh vetes disa çaste më shumë dhe të braktisesh në krahët e slow-sex, mund të shpëtojë çiftet në krizë.

“E bëjmë ndryshe?”! Do të ishte rasti që këtu t’i thuhej partnerit “Do ta bëjmë ngadalë?”. Përkundrazi, akoma më mirë do të ishte nëse të merrnit një ditë pushim ose dhe gjatë fundjavës, dhe ta kaloni vetëm në shtrat me partnerin tuaj, në një takim të gjatë dhe të ëmbël dashurie.

Kjo është receta e këshilluar nga seksologët për ata që duan të përmirësojnë cilësinë e erosit të tyre, çifteve që dëshirojnë të arrijnë bashkimin e përsosur dhe atyre që duan të gjejnë veten, sepse kanë humbur rrugën. Armiku që duhet mposhtur, pengesa që nuk lejon shijimin e dashurisë dhe frytit të saj është nxitimi, mungesa e kohës, e vërtetë ose e trilluar, jeta me ritme të papërmbajtshme që jep efektin edhe në intimitet.

Shtegtimi i duhur për të arritur lumturinë seksuale dhe e një jete në çift më të kënaqshme kalon nëpërmjet puthjeve, përkëdheljeve, veprimeve paraprake shumë të gjata dhe një seksi të ngadaltë. Slow-sex, seks i ngadaltë, pikërisht.


Të gjithë i bëjnë elozhe ngadalësisë si një mënyrë e sigurtë dhe e plotë e kënaqjes seksuale. Taoja, njohja e pikës G, pozicionet janë të gjithë elementë të rëndësishëm, por nisen nga një hamendësim i pandryshueshëm: të kesh kohën e duhur për kryerjen e tyre. Pastaj, nga kjo mënyrë e të bërit dashuri ka edhe shumë të mira.

Siç shpjegojnë seksologët, dashuria e jetuar me shpejtësi të ulët i lejon femrës të arrijë nivele eksitimi psikofizik shumë të lartë dhe i jep mashkullit një kënaqësi dhe plotësim më të madh. Përkundrazi, deformimi mendor i përgjithshëm është të arrish qëllimin sa më shpejt të jetë e mundur, gjë që është një tregues negativ për dashurinë. Nxitimi përherë ka si pasojë rënien e dëshirës seksuale. Antibiotiku konsiston në zgjatjen e çastit, në ngadalësi të veprimeve dhe në vetëdije të sensit të kohës.

Ja dhe rregullat për të bërë dashuri me ritme të ngadalta

* Krijoni një atmosferë të veçantë që të pajtohet me takimin tuaj. Nuk duhet të ketë asnjë element shqetësues përreth: celular, fëmijë që mund t'ju ndërpresin, vizita të papritura. Nëse në shtëpinë tuaj kjo është e pamundur, merrni një fundjavë për veten dhe “arratisuni” në ndonjë vend ku mund të jeni të qetë.


* Bëjeni takimin sa më shumë të përsosur. Nxirrni ujë, shampanjë, disa antipasta të shijshme që t’i keni sa më afër, në mënyrë që të mos detyroheni të ndërprisni thjesht për të pirë një gotë shampanjë. E njëjta gjë vlen edhe për dritën, temperaturën e dhomës dhe çdo gjë tjetër. Rehatohuni, e keni gjithë kohën për vete!

* Flisni me partnerin, dëgjojeni njëri-tjetrin, shprehni mendimet tuaja, atë që ndjeni: emocione, lumturi, ngrohtësi. Mes partnerëve nuk duhet të ketë të fshehta, duhet të qartësoni dhe sqaroni mosmarrëveshjet që janë krijuar me kohën të cilat rrezikojnë të shkatërrojnë gjithçka.

* Përgatituni për aktin e dashurisë duke u përqendruar në trupin tuaj, në ndjesitë tuaja. Rrini pa lëvizur për pak kohë, ngadalësoni frymëmarrjen dhe mbajeni sa më thellë, duke grumbulluar energjinë për të cilën keni nevojë.

* Me kalimin e kohës shpërnguleni vëmendjen nga mendja në trup dhe rrjedhimisht, nga kënaqësia. Zbrazuni nga mendimet, lërini hapësirë vetëm ndjesive fizike, nuk duhet të ekzistojë asgjë tjetër veç trupave tuaj. Raporti bëhet më sensual.

* Lëreni ritmin t’ju prijë, pa asnjë nxitim. Gabimi më i zakonshëm është të mbash një ritëm të shpejtë si në masë dhe në intensitet, por nuk është kështu.

* Lëreni ritmin t’ju prijë, pa asnjë nxitim. Gabimi i zakonshëm është kur thuhet se ritmi i shpejtë është edhe masë e intensitetit, por nuk është kështu. Shpejtësia dhe intensiteti janë dy gjëra krejt të ndryshme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 

Dashuria nuk do ngutje

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Tema Te Ndryshme::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Dashuria-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Sosblogs.com
YlliehanaForum