www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 CIA ka dekodua mesazhin nga shishja pas 147 vjetësh

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
lola
Përgjegjës i Forumit
 Përgjegjës   i Forumit
avatar

Numri i postimeve : 29035
Data regjis. : 05/11/2009
Age : 28
Location : ɐuɐɥǝıןןʎ ɐןןɐɥɐɯ ǝʇ :)

MesazhTitulli: CIA ka dekodua mesazhin nga shishja pas 147 vjetësh   Wed Dec 29, 2010 2:27 am

Mesazhi në një shishe i dërguar një gjenerali të Konfederatës gjatë rrethimit të qytetit amerikan Wiksburg, një nga pikat qenësore të kthesës në luftën civile amerikane, më në fund, është deshifrua pas 147 vjetësh.

Në një shishe qelqi të mbyllur gjendej një letër e shifruar, dërguar gjeneralit Jon K. Pemberton, të cilin në këtë qytet të shtetit Misisipi e kishin rrethuar forcat e Unionit me në krye Julajsis S. Grant.
Pas afërsisht 6 javësh njerëzit në Wiksburgun e rrethuar ishin detyruar të fillojnë të hanë macet dhe qenët dhe të bëjnë supë nga ngjitësi i tapetave.
Rrethimi i Wiksburgut ka qenë i tmerrshëm dhe për këtë arsye qyteti ka kundërshtua për 80 vjet që të festojë 4 korrikun si Ditën e Pavarësisë.
Mesazhi i shifruar në 6 radhë, me datën 4 korrik 1863, dita kur Pemberton ishte dorëzuar , nuk do t’i ipte shumë shpresë këtij të fundit. Në mesazh shkruhej: “Nuk mund të pritni ndihmë nga kjo anë e lumit”. Mendohet se mesazhin e kishte shkruar gjeneralmajori Jon J, Waker nga divizioni i Teksasit.
Mesazhi ruhej në Muzeun e Konfederatës nga viti 1896, Dejvid Gedit, një deshifrues në pension i CIA-së, iu deshën disa javë për ta dekoduar mesazhin.

_________________________________________________________________________Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
 

CIA ka dekodua mesazhin nga shishja pas 147 vjetësh

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Kuriozitete-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create a blog
YlliehanaForum