www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Inteli me lexues për personat që kanë problem me shikim

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
3li
Anëtar/e me përvoj
Anëtar/e me përvoj
avatar

Numri i postimeve : 403
Data regjis. : 25/11/2009
Location : Knej Parii Dika

MesazhTitulli: Inteli me lexues për personat që kanë problem me shikim   Fri Dec 04, 2009 10:28 pm

Inteli me lexues për personat që kanë problem me shikim 

 


Inteli ka prezentuar pajisjen mobile e cila do t'u ndihmojë të verbërve dhe atyre me shikim të dobësuar të cilët kanë disleksion për të "lexuar" tekstin të cilin përndryshe nuk do të mund ta lexonin, gjegjësisht do të kishin problem me të lexuar. Kjo pajisje, e quajtur Intel Reader, shfrytëzon kombinimin e Point-and-shoot kamerës dhe teknologjisë e cila shndërron tekstin në audio, gjegjësisht në zë elektronik. Aparati shfrytëzohet ashtu që drejtohet kah teksti i caktuar, libri ose shenja, në mënyrë që "caku" të fotografohet nga kamera me autofokus e cila ka pesë megapixelë e integruar në këtë aparat, dhe më pas Readeri "lexon" fotografinë duke shfrytëzuar zërin femëror ose mashkullor. Zëri mund të dëgjohet përmes altoparlantëve të integruar ose përmes kufjeve të cilat mund të lidhen në Reader. Përveç këtyre, aparti ka edhe ekranin me 4.3" i cili shërben për personat me shikim të dobësuar që të mund të lexojnë tekstin, pasi që aparati ua rrit fontin i cili është adekuat për lexim. Përveç fotografimit të tekstit, shfrytëzuesit mund ta lidhin aparatin në kompjuter përmes USB-së, dhe në të të bartin libra dhe tekste tjera nga kompjuteri të cilët Readeri i konverton në audio. Përveç këtyre, në këtë aparat mund të barten edhe librat në format audio, të cilat më pas mund të dëgjohen në të. Si duket Readeri i ka të gjitha përveç çmimin të volitshëm. 1499 dollarë për këtë aparat mund të jetë tepër shumë për disa persona.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 

Inteli me lexues për personat që kanë problem me shikim

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Shkenca Natyrore / Shoqerore::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Teknologji-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | www.sosblogs.com
YlliehanaForum