www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Me erdhi radha edhe mua te shkruaj

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Malësor
Poeti Forumit
Poeti Forumit
avatar

Numri i postimeve : 4382
Data regjis. : 07/04/2010

MesazhTitulli: Me erdhi radha edhe mua te shkruaj   Wed Nov 07, 2012 9:07 pm

Nuk dua të merrem fort me pika,presje,se del pikë çuditëse ne di ti vendosi apo jo.
Dua të shkruaj diçka për Intelektual e pseodointelektualet,Per ata qe veprojnë dhe për ata qe kritikojnë .Për Dijetaret e kohës sonë qe lexojnë tri faqe gjate krejt jetës se tyre dhe dalin Intelektual,për Shkrimtaret e kohës sonë qe anojnë sa nga ajo parti aq nga tjetra,për profesorët tonë që meritojnë çdo titull tjetër përveç atij që mbajnë.
Unë nuk jam as profesorë ,as intelektual e as Dijetar,thjesht njeri i thjesht por diçka di se asnjë nga ato qe i ceka me lart nuk bëhen nëse nuk murosen me lexim.
O fëmijë te kopshtit,nxënës te bankave fillore,te mesme e te larta,gjimnazist e studentë te Magjistraturës,mund te dilni edhe Dr .Shkence dhe mos te dini asgjë,shkolla nuk te bën njeri ajo ta mundëson te qenit njeri.
Mos u ndalni me tri faqe lexim dhe mos u intelaktualizoni me mosdijen tuaj,mos e tregoni analfabetizmin me shkenca ekzakte,dhe mos u merrni me budallallëkun qe e asfaltuan "profesorët".
Nuk do te ketë as institucione,qeveri,shtet,kombësi, kështu siç kemi nisur ne, nuk dua te them qe kemi qeveri te dështuar por kemi dështuar vet se këta vijnë po nga ne dhe 100% s’kemi me te mire,Ata dhe ne se bashku me ta i kemi lexuar nga tri faqe dhe jemi bere Intelektual,kemi mësuar tabelën e shumëzimit deri ne dhjete dhe mendojmë se shkencat ekzakte kanë përfunduar,e kemi mësuar ta vendosim presjen dhe mendojmë se jemi Gjuhëtarë,kemi blere një pentagram dhe jemi bere Muzikantë.
I kisha lute krejt Njerëzit duke lutur edhe veten kapeni,lexoni ,mësoni e studioni,e leni Protestat paqësore,kritikat e ndërsjella dhe poshtërimet e vetvetes se popujt e ditur janë ata qe lexojnë e mësojnë e jo ata qe dalin neper rruge e trotuare për te ndaluar diçka .Nëse doni me ndal Te keqen është koha e lapsit dhe letrës,nëse doni me ndreq shtetin kapeni librin dhe fletoren,nëse doni me u demokratizua duhet me lexua .
për sot po e përfundoj por jo për gjithnjë.

besoj do te ju pelqej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Malësor
Poeti Forumit
Poeti Forumit
avatar

Numri i postimeve : 4382
Data regjis. : 07/04/2010

MesazhTitulli: Re: Me erdhi radha edhe mua te shkruaj   Tue Nov 13, 2012 8:28 am

Zgjohem ne mengjes mendoj vetem per ty, Bi per te fjetur te enderroj vetem ty, dal te shetis te perfytyroj vetem ty. Pastaj mar te mesoj por prap mbi shkronja vetem emrin tend lexoj! Por i madh eshte zoti, dhe do me ndihmoj o do jem pergjithmon vetem me ty, o me sdo te jetoj!!!.
Hape zemrën dhe kujto
hape dritarën dhe shiko
hape letrën dhe lexo
të kam në zemër
mos haroooo
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Malësor
Poeti Forumit
Poeti Forumit
avatar

Numri i postimeve : 4382
Data regjis. : 07/04/2010

MesazhTitulli: Re: Me erdhi radha edhe mua te shkruaj   Sat Nov 24, 2012 5:55 am

Mos kalo pa lexuar

Ju lutem rezervoni dy minuta per mua
është marre me ardh deri ketu mos me lexua
keta jon rreshtat e fundit nga Malesori
e mbajë fjalen qka e foli

Kom lindur ne Malësin e Gollakut ne nje fshat
Diturin e fitova ne nje shkollë ne Kryeqytet
fjal te keqe askush per mua nuk flet
shkolla ma dha mua kete dituri
qe te di si te sillem me te moshuar e rini

Nje te dashur e kom pasur qe quaja Abetare
nga ajo mesova shkronjen e vogel e te madhe
i kom pasur edhe dy shoqe ne shkollen fillore
i quaja oj Fletore nje me vija e nje katrore
isha i lumtur kur keto dy shoqe i shiqoja me sy
edhe matematiken tash po e di
kur te shkoj ne imbis nganjiher
e di sa bëjn nje pommes e nje hamburger

Tash po shkruaj pak seriozisht
se boll deri tash bera hajgare
ku keni pa ju me qeshur pa pare
tash le te mbyllet per mua kjo dritare

Ishin atehere vitet e 90 ta
kahje tjeter mori jeta
Regjimi i Serbis na pengonte
per tu shkolluar na e ndalonte

Por ky regjim e beri te veten
Rinis Dashurin ua kthej ne leter
mora nje rrug qe kurr se pata endrrue
nje jete te re per me ja fillue

Dashuria mbeti nje kujtim i vjeter
komunikimi atehere ishte vetem me leter
as lindjen e diellit nuk e pritesha me gezim
sikur atehere ne atedheun tim

Mami më ata lotë nuk i ndaloj
gjersa nje dit edhe zemra i pushoj
Babin semundja shume e mundonte
e nderprenim biseden nuk mund te perballonte

Sot jom ketu ku thuhet jeta duhet vazhdu
Nuk aj njeri qe dikur isha
humorin e kisha si profesion
kurse tash qdo fjal me duket me pengon

Tash ndihem si nje i vetmuar
Mami me ka shkuar kurr per mos takuar
shoqeri nuk ekziston tash e harruar
e dashura me dikend tjeter duke jetuar

Tash plot 20 vite gjithqka ndryshe
zgjohem ndryshe ,bëj gjumë ndryshe
qaj ndryshe ,qeshi ndryshe ,jetoj ndryshe
mos ma fshini lotin qe pikon ne kete faqe
mos me thuani se ka raste me te veshtira
se jom i ngopur me te tilla këshilla
.q.


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Me erdhi radha edhe mua te shkruaj   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 

Me erdhi radha edhe mua te shkruaj

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ.::Zona e Argetimit::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Mendime dhe Vlersim-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Free blog
YlliehanaForum