www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Mjalta dhe cimeti

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
lola
Përgjegjës i Forumit
 Përgjegjës   i Forumit
avatar

Numri i postimeve : 29035
Data regjis. : 05/11/2009
Age : 28
Location : ɐuɐɥǝıןןʎ ɐןןɐɥɐɯ ǝʇ :)

MesazhTitulli: Mjalta dhe cimeti   Tue Dec 29, 2009 10:01 pm

¬ Është zbuluar se përzierja e mjaltës dhe cimetit i shëron shumë sëmundje.
¬ Mjalti prodhohet në shumë vende të botës.
¬ Mjeksia Ayurvedic dhe gjithashtu Yunani janë duke e përdorur mjaltën për shekuj me radhë në mjeksinë vitale
¬ Shkencëtarët e sotëm gjithashtu a pranojnë mjaltën si ilaç shumë efikasë për të gjitha sëmundjet.
¬ Mjalta mund të përdoret pa efekte anësore për çfarëdo lloj sëmundje.
¬ Shkenca sot, thotë se edhe pse mjalta është e ëmbël, nëse mirret në dozë të caktuar si ilaç, ajo nuk iu bën dëm as pacientëve me diabet.
¬ Një revistë e njohur e quajtur Weekly World News e cila publikohet në Kanada me datën 17 Januar, 95 ka dhënë një list të sëmundjeve të cilat mund të shërohen nga Mjalta dhe Cimeti sipas hulumtimeve të shkencëtarëve perendimorë.

Artriti
¬ Merreni një pjesë mjaltë dhe dy pjesë ujë të vakët dhe shtoni një lugë të çajit pluhur cimeti, bëni kremën dhe vendoseni në pjesën e lëkurës ku keni artrit duke bërë ngadal masazh.
¬ Është vërejtur se dhimbja largohet brenda një ose dy minuta.
¬ Ose, personat të cilët vuajnë nga artriti, mund të marrin (pijnë) çdo ditë, në mëngjesë dhe në mbrëmje, një got ujë të nxehtë me dy lugë mjaltë dhe një lugë çaji pluhur cimeti.
¬ Nëse mirret rregullisht edhe artriti kronik mund të shërohet.
¬ Sipas hulumtimeve të fundit të bëra në Universitetin e Copenhagen-it, është gjetur se kur mjekët i kan trajtuar pacientët e tyre me një përzierje të një lugë gjelle Mjaltë dhe gjysëm lugë gjelle pluhur cimeti para mëngjesit, ata kan gjetur se prej 200 pacientëve 73 prej tyre u është larguar dhimja brenda një jave ndërsa brenda një muaji gati të gjithë pacientët të cilët nuk kan mundur të ecin apo lëvizin nga artriti kan filluar të ecin pa dhimbje.


Rënja e flokëve
¬ Ata të cilët vuajn nga rënja e flokëve mund të përdorin një pastë të përbërë nga vaji i nxehtë i ullirit, një lugë gjelle mjaltë, një lugë çaji pluhur cimeti para larjes duke e mbajtur për 15 minuta dhe pastaj duhet larë flokët.
¬ Është treguar shumë efikase gjithashtu edhe me përorim për vetëm 5 minuta.


Infekcionet e fshikzës së urinës
¬ Merreni dy lugë gjelle mjalt dhe një lugë çaji pluhur cimeti të përziera në një gotë uji të vakët dhe pini ate.
¬ Kjo i shkatërron gjithë mikrobet në fshikzën e urinës.


Dhimbja e dhëmbit
¬ Bëni një pastë me një lugë çaji pluhur cimeti dhe pesë lugë çaji mjalt dhe vendoseni në dhëmbin që dhemb.
¬ Kjo mund të bëhet çdo ditë, 3 herë në ditë, deri atëherë kur dhëmbi nuk dhemb më.


Kolesteroli
¬ Nëse pacientit me kolesterol në gjakë i ipen dy lugë gjelle mjaltë dhe tri lugë çaji pluhur cimeti të përziera në 16 unca uji të çajit, kjo e redukon nivelin e kolesterolit në gjakë për 10% brenda dy orësh.
¬ Sikur që është thënë për pacientët që vuajnë nga artriti, nëse mirret tri herë në ditë mundë të shërojë çdo kolesterol kronik.
¬ Sipas informacionit të marrë nga revisat e lartpërmendur, mjalti i pastër nëse mirret me ushqim çdo ditë e zvoglon kolesterolin.Ftohjet
¬ Ata të cilët vuajnë nga ftohjet e zakonshme apo të ashpra duhet të marrin një lugë gjelle mjalt të vakët dhe 1/4 e lugës së çajit pluhur cimeti tri ditë me radhë.
¬ Ky proqes mund të shërojë shumicën nga kollitjet kronike, fohjet dhe sinuset.


Shterpësia
¬ Yunani and Ayurvedic janë duke përdorur në mjeksi me vite të tëra mjaltën për forcim të farës tek mashkujt.
¬ Nëse mashkujt impotent marrin rregullisht dy lugë gjelle mjaltë para gjumit, problemi i tyre do të zgjidhet.
¬ Në Kinë dhe në shtetet e Lindjes së Largët femrat të cilat nuk mund të mbesin shtatëzënë dhe cilat dëshirojnë të forcojnë uterusin marrin pluhur cimeti me shekuj.
¬ Femrat të cilat nuk mund të mbesin shtatëzënë mund të marrin pak pluhur cimeti me një gjysëm luge çaji mjalt dhe a vendosin në mishin e dhëmbëve ashtu që ajo ngadal përzihet me pështymën dhe futet në organizëm.
¬ Një çift nga Merryland në Amerikë nuk kan patur fëmijë për 14 vjet dhe i kan lënë shpresa se mund të ken fëmijë të tyre.
¬ Kur u është tregu për këtë proçes, burri dhe gruaja kan filluar të përdorin mjaltin dhe pluhurin e cimetit siç u tha më lartë, dhe gruaja mbeti shtatëzënë pas disa muajve dhe pati bineq.


Stomaku i prishur
¬ Mjalta e marrë me pluhur cimeti e shëron dhimbjen e stomakut dhe e pastron ulcerin e stomakut nga rrënja.
¬ GASNAT : Sipas studimeve të bëra në Indi & Japoni, është gjetur se nëse mjalta mirret me pluhur cimeti e liron stomakun nga gasnat.


Sëmundjet e zemrës
¬ Bëni një past me mjaltë dhe pluhur cimeti, lyeni bukën në vend të xhemit apo marmelladës dhe përdoreni për çdo mëngjesë.
¬ Kjo e redukon kolesterolin në arterie dhe e mbron personin nga sulmi në zemër.
¬ Gjithashtu për ata të cilët kan patur nji sulm, nëse e përdorin këtë proçes do ta largojnë mundësin që të kenë sulm tjetër.
¬ Përdorimi i rregullt i proçesit të lartpërmendur e rregullon frymëmyrrjen dhe i forcon të rrahurat e zemrës.
¬ Në Amerikë dhe Kanada, qendrat të ndryshme të mjekimit i kan trajtuar pacientët e tyre me sukses dhe kan gjetur se arteriet dhe venat që kan humbur elasticitetin dhe janë zënë me moshë, tani janë revitalizuar.


Imuniteti
¬ Përdorimi i përditshëm i mjaltit dhe pluhurit të cimetit e forcon sistemin imunitiv dhe e mbronë organizmin nga bakteriet dhe sulmet virusale.
¬ Shkenctarët kan gjetur se mjalti ka numër të madhë të vitaminave dhe hekur në sasi të madhe.
¬ Përdorimi i vazhdueshëm i mjaltit e forcon ruzat e bardha të gjakut për të luftuar bakteriet dhe sëmundjet virusale.
[color:7823="Red"]Problemi me tretje
¬ Pluhuri i cimetit i spërkatur në dy lugë gjelle mjaltë i marrë para bukës, e zbut thartirën dhe ndihmon në tretjen e ushqimve më të forta.


Gripi
¬ Një shkenctar në Spanjë ka vërtetuar se mjalta përmbanë një përbërës natyrorë i cili e mbytë virusin e gripit dhe e mbron pacientin nga ftohja.


Jetëgjatësia
¬ nëse çaji i bërë me mjaltë dhe pluhur cimeti mirret rregullisht, e parandalon mplakjen e shpejt.
¬ Merrni 4 lugë mjaltë, një lugë pluhur cimeti dhe tri gota ujë dhe e zieni si çaj.
¬ Pini 1/4 e gotës, 3 deri 4 herë në ditë. Kjo e mbanë lëkurën të freskët dhe të butë dhe e ndalon mplakjen.
¬ Jetesa gjithashtu rritet dhe, edhe po te ketë personi 100 vjet ai fillon të bëjë detyra të një 20 vjeçari.


Puçrrat
¬ Bëni pastën me tri lugë gjelle mjalt dhe një lugë çaji pluhur cimeti.
¬ Lyeni me këtë past puçrrat para se të bini në gjumë dhe shpërlani ato në mëngjesë me ujë të nxehtë.
¬ Nëse veproni kështu çdo ditë për dy javë rresht, do i çrrënjosni puçrrat.


Infekcionet e lëkurës
¬ Ekzema dhe të gjitha tipet e infekcioneve të lëkurës shërohen duke përdorur përzierjen e mjaltit dhe pluhurin e cimetit në përpjesë të barabarta si past (kremë) në pjesën e goditur të lekurës.


Humbja e peshës
¬ Çdo ditë në mëngjesë, gjysëm ore para mëngjesit në bark të thatë dhe natën para gjumit, pini mjalt dhe pluhur cimeti të zier në një gotë uji.
¬ Nëse përdoret rregullisht kjo e redukon peshën edhe të personave shumë të trashë.
¬ Përdorimi i rregult i kësaj përzierje gjithashtu nuk lejon akummulimin e dhjamit në trup edhe pse personi mund të përdorë ushqim shumë kalorik.

_________________________________________________________________________Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
 

Mjalta dhe cimeti

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Tema Te Ndryshme::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Mjekesi :: Këshilla.-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizCreate a forum on Forumotion | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create your own blog
YlliehanaForum