www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Talentja kosovare e Londrës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
starka
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it


Numri i postimeve : 6260
Data regjis. : 21/11/2009
Age : 30
Location : No Active....

MesazhTitulli: Talentja kosovare e Londrës   Sat Jan 23, 2010 9:27 pmAjo ka vetëm 18 vjet. Quhet Rita Sahatçia (Ora). Ka lindur në Prishtinë, përderisa gjatë luftës ka emigruar në Londër, bashkë me prindërit dhe motrën e saj më të madhe.
Pas kësaj, ajo është rritur në lagjen Ladbroke Grove të Londrës, përderisa është shquar për stilin e saj unik në muzikë dhe konsiderohet si njëra prej zërave më të mirë që ka Britania e Madhe, viteve të fundit.

Kryesisht është e frymëzuar nga Miles Davis, Billy Holiday dhe të tjerë, përderisa ka incizuar këngë, pasi ka rënë në kontakt me producentin Martin Terefe. Bashkë me të, ajo ka zhvilluar një zë që konsiderohet si zhanër “blues bashkëkohor”.

Në aranzhime, deri me tani Rita dhe Martin kanë bashkëpunuar me Ron Sexsmith, Tommy Sims, Craig David, James Morrison dhe Sacha Skarbek, me të cilat këngë ajo do të debutojë me albumin që do të lansohet në treg së shpejti.

Dueti i parë i Ritas ishte me Craig David, në këngën “Awkward” që ishte edhe në albumin e katërt të këngëtarit, “Trust Me” që u lansua në nëntor të vitit 2007 dhe debutoi bashkë me Craig në rezidencën e tij artistike në Londër me 2007.

Ajo realizoi koncertin e parë të saj më 22 tetor në Manchester. Koncerti i saj u konsiderua si një koncert që do t’i japë shtytje karrierës së saj të ardhme si këngëtare.

Pos kësaj, ajo bashkëpunoi edhe në një këngë te re me Craig David që quhet, “Where’s Your Love”, në të cilën këndon edhe Tinchy Stryder. Kënga është lëshuar për shkarkim digjital më 20 nëntor 2008.

Këngëtarja aktualisht ndodhet në Prishtinë, bashkë me familjen e saj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 

Talentja kosovare e Londrës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ.::Arti dhe Kultura::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Kinemaja dhe Televizioni-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create a blog
YlliehanaForum