www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Fizikantet me te njohur ne Bot

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Joniii
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 1230
Data regjis. : 05/11/2009
Age : 22
Location : As N'tok As N'qiell

MesazhTitulli: Fizikantet me te njohur ne Bot   Sun Mar 21, 2010 6:19 am

ISAK NJUTONI, shkenctari me i madhe i koherave,ka lindur ne vulstrop te Anglise me 25 dhjetor te vitit 1642.
Njutoni tregoi kujdes per mekaniken ,ishte i shkathet dhe shum i etur per dije gjate shkolles..ai nuk la noj pershtypje te veqante..pasi si nxenes ishte i pa-vemendshem.
Ne moshen 18 vjec u regjistrua ne universitetin e kembrixhit.
Aty filluan te dalin ne pahe aftesit e tij.
ne vitet midis moshes 21 dhe 27 vjec,Njutoni hodhi bazat themelore te teoris shkencore,te cilat me vone mundesuan shenderrimin rrenjesore ne bote.
shekulli i XVII ishte kohe kur shkenca mori hov te pa-pare..ne kete kohe kishim zbulimin e teleskopit..qe u be ne fillim te shekullit ndryshoi dukshem zbulimet astronomike.
ndersa eksperimentet e Njutonit ne mekanik e shpune ate ne formulimin e pare te tije per levizjen.
Isak Njuton eshte ai qe vuri shkencen moderne ne rruge qe vazhdon dhe sote.
botimi i pare i punes themelore shkencore te tije eshte per natyren e drites.
Pas nje varge eksperimentesh te menduara mire,Njutoni arriti te zbuloje perberjen e drites se bardhe te zakonshme nga gjithe ngjyrat e ylberit.
paralelishte,studioi me themel ligjet e pasqyrimit dhe te perthyrjes se drites.
keshtu ne vitin 1668,ai ndertoi dhe vuri ne praktike teleskopin e pare me pasqyre--teleskopin reflektar..qe shfrytezohet edhe sot ne shume observator astronomik.
Keshtu ne moshen 29 vjecare Keto zbulime se bashku me eksperimente te tjera per optiken i shfaqi para mbreteris Angleze..
Vetem me keto zbulime ai siguronte vendin si personalitet i shquare i ketij rangu.
Por arritjet e tije jane te shumta edhe ne matematiken e paster,dhe ne mekanik. Ne moshen 23-24 vjecare arritja e tije krysore ne fushen e matematikes ishte zbulimi i njesimit integral,kjo arritja me rendesishme e matematikes moderne.Nuk eshte nje vetem berthama nga ku linde pjesa me e madhe e teoris bashkekohore te matematikes por dhe nje indtrument i jashte zakonshem,pa te cilin perparimi i shkences bashkekohore do te ishte i pamundur.
megjitheate,sukseset me te rendesishme te Njutonit jane ne fushen e shkences mekanike,e cila sqaron levizjen e trupave materiale.
galilei zbuloi ligjin e pare te levizjes,ku sqarohet levizja e trupave ne mungese te veprimit te forcave te jashtme.Ne praktike eshte e qarte qe te gjithe trupat i nenshtrohen ndikimit te forces e ne thelb linde pyetja ne mekanik,se si levizin trupat nen veprimin e forcave te jashtme?
kete problem e zgjidhi Njutoni me ligjin e tije te dyte per levizjen, qe vlersohet si ligji themelore i fizikes klasike.

Ligji i dyte i Njutonit-(formula matematike eshte F=ma)qe do thote:


NXITIMI I NJE TRUPI ESHTE I BARABARTE ME FORCEN VEPRUSE E PJESTUARE ME MASEN E TIJ.

duke u bazuar ne keto dy ligje ,njutoni formuloi ligjin e trete per levizjen,i cili thote.

Ligji i trete thote:NE GJDO BASHKEVEPRIM TRUPASH,VEPRIMI ESHTE I BARABARTE ME KUNDERVEPRIMIN NE DREJTIME TE KUNDERTA.

Si dhe ligjin e njohur per gravitacionin kozmik,keto kater ligje te marra sebashku paraqesin sistemin e njejte,nepermjet te cilit te gjitha sistemet mekanike makroskopike_nga levizja e lavjersit deri ne levizjen e planeteve sipas orbitave rreth dijellit munde te studiohen praktikishte dhe munde te parashikohen mardhenjet njeri me tjetrin.njutoni jo vetem qe formuloi ligjet themelore te mekanikes,por,duke shfrytezuar llogaritjet integrle,tregoi se si munde te zbatohen ato per zgjidhjen e problemeve aktuale.
Ligjet e njutonit shfrytezohen per zgjidhjen e nje vargu te gjere probblemesh shkencore dhe teknike.Sa ishte gjalle ai zbatimi me evident u be ne astronomi.ketu ai zuri vendin kryesore.ne vitin 1687,ai botoi vepren e njohur
"PRINCIPET MATEMATIKE NE FILOZOFINE E NATYRES"
Qe shkurtimishte njihet me titullin "principet" ne te jane perfshire ligji i Gravitetit dhe ligjet per levizjen.Ai tregoi se si zbatohen ato per percaktimin me saktesi te levizjes se planeteve rreth dijellit.detyra themelore e astronomise dinamike eshte veqanarishte parashikimi me perpikmeri i gjendjes dhe levizjes se yjeve dhe planeteve,_Njutoni me nje te hequre vize,e zgjidhe shkelqyeshem kete problem.Pikerishte per kete te gjithe e vlersoijne si astronautin me te madhe.
Njutoni eshte shkenctari me i madhe dhe me shquare i botes..ai eshte figura me e shquare ne zhvillimin e mendimit shkencore.
Isak Njutoni vdiq ne vitin 1727 dhe u varros ne rrethinen e kryeministris sepse ishte shkenctari i pare qe e meritonte nje nderim te tille.Mund te shkruani edhe ju pse jo........
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
Joniii
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 1230
Data regjis. : 05/11/2009
Age : 22
Location : As N'tok As N'qiell

MesazhTitulli: Re: Fizikantet me te njohur ne Bot   Sun Mar 21, 2010 6:22 am

Albert Ajnshtajn.shkenctari me i madhe i shekullit te xx dhe nje nga mendjet me te ndritura te te gjitha koherave,eshte i njohur me shume per teorin e realitivitetit.

Ajnshtajni ka lindur ne vitin 1879 ne Ulm te Gjermanise.Gjimnazin e kreu ne zvicer.ne vitin 1900 u be shtetas zvicerian.Ne vitin 1905 mbrojti dizertacionin per doktore ne ne universitetin e Zyrihut,por nuk fitoi vendin e mesuesit
Ne te njejtin vite botoi punimet per teorin e relativitetin,per efektin foto-elektrik dhe levizjen e valve,por vetem pas disa vjetesh,veqanarishte teoria e relativitetit vertetuan se ajnshtajni ishte shkenctari me i shkelqyer dhe me origjinal i botes.Ne vitin 1921 u nderua me cmimin nobel.Ne gjysmen e dyte te jetes fama e tije u perhape ne tere boten.Ai munde te jete dhe shkenctari me i njohur i te gjitha koherave.
Me ardhjen e Hitlerit ne fuqi pozita e Ajnshtajnit qe ishte Hebre,u nderlikua ne vitin 1933 ai u strehua ne Princenton ne SHBA ,ku u pranua ne pune ne institutin e studimeve te perparuara.Ne vitin 1940 mori shtetesin Amerikane.
Martesa e pare e Ajnshtajnit perfundoi me shkurorzim;
e dyta ishte me fate.pati dy femije e te dy djem.Ajnshtajni vdiq ne Princeton ne vitin 1955.
Deri ne funde te jetes se tije ai ka qene kundershtari i tiranise politike.
Si temperament ishte i dashur dhe perkrahes i cionizmit.
Ne te veshuren e perditshme ishte origjinal,gjate komunikimit ishte i thjeshte dhe me nje humor fin.Perdorte pake dhe veglen muzikore te violines.

Teoria e Ajnshtajnit sjell ndryshime rrenjesore ne mendimin shkencore kur hedhe poshte ekzistencen e kohes absolute.
Nje nga perfundimet e ajnshtajnit per relativitetin eshte se materia dhe energjia jane ekujvalente,ndersa raporti midis tyre shprehet me formulen E=mc ne kateror
,ku E eshte energjia, m masa dhe c shpejtesia e drites.
Teoria e pergjithshme e relativitetit te Ajnshtajnit si pike nisje merr perfundimin se graviteti nuk eshte rezultat i forcave,ne kuptimin normal te fjalve,por eshte rezultat i deformimit te vete hapesires-me te vertet nje mendim i cuditshem.
si munde te matet deformimi i hapsires?C'kuptohet kur thuhet se hapesira eshte deformuar?
Ajnshtajni jo vetem qe e parashikoi kete teori,por paraqiti me formule te qarte matematikore bazen,me ane te se ciles munde te behen parashikime kadegorike qe vertetojne teorine.
Shkenctaret skruploze,midis tyre dhe ata qe merreshin me errsimin e plote te diellit,me shume veshtersi e vertetuan te verteten e formules se ajnshtajnit.
mbi teorin kishte shume dyshime dhe mos pranime..por ajshtajni perballoi me sukses te gjitha format e provave eksperimentale.
Teoria e pergjithshme e relitvitetit,sipas pohimit te pergjithshem eshte teoria me e mire,me elegante me e forte dhe e menduare me thelle nga te gjithe teorite e tjera shkencore.
Me vone Ajnshtajni merr cmimin nobel por jo per teorin e relativitetit..por per sqarimin qe i beri efektit foto-elektrik nje arritje e rendesishme kjo qe i hutoi per nje kohe te gjate fizikantet.
Ne te ai flet per qendrushmerin e fotoneve,thermijave te drites.Duke u mbeshtetur ne faktin qe me pare ishte vertetuar eksperimentalishte se drita perbehet prej valve elektromagnetike,ndersa mendohej se valet dhe drita ishin koncepte te papajtushme,hipoteza e Ajnshtajnit ka zbatime radikale dhe shperthim paradoksal ne teorine klasike.Teza tije per fotonet gjen zbatim praktik,provon dhe ndikon vendosmerishte ne zhvillimin e teorise kuantike,e cila sote eshte e domosdoshme.
Dy teorite e relativitetit te ajnshtajnit kuptohen me shume veshtersi.madje edhe kur degjohen me shume vemendje.
Perballe kesaje teoria e relativitetit ziente nga paradoksi.Ne fillim kur pikpamjet e Ajnshtajnit ishin hipoteza te pavertetuara ,dukurite kondradiktore nuk e deshperuan aspake dhe ase e detyruane te terhiqej prej tyre.Pikerishte ky ishte elementi i gjenialitetit te tij.
Perballe kesaje per se dyti dhe me vemendje i studioi me themel hipotezat e tije deri sa arriti te tregoi se ato kundershtime ishin vetem fantazi dhe se gjithnje gjendet menyra e sakte,edhe pse e nderlikuar, per te zgjidhure njerin ose tjetrin paradoks.Duke i bere teorite e tije jo vetem te pranushme por dhe nder teorite me te rendesishme thelbesore shkencore..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
Joniii
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 1230
Data regjis. : 05/11/2009
Age : 22
Location : As N'tok As N'qiell

MesazhTitulli: Re: Fizikantet me te njohur ne Bot   Mon Mar 22, 2010 9:07 pm

Galileo Galilei
prindërit Galileo Galilei u Vincenzo Galilei dhe Giulia Ammannati. Vincenzo, i cili ka lindur në Firence në 1520, ishte një mësues i muzikës dhe një lojtar gjobë lahutë. Pas studimeve muzikë në Venecia ai kishte kryer eksperimente në tela të mbështesin teoritë e tij muzikore. Xhulia, i cili ka lindur në Pescia, Vincenzo martuar në 1563 dhe që kanë bërë shtëpinë e tyre në fshat pranë Pizës. Galileo ishte fëmija i tyre i parë dhe i kaloi vitet e tij të hershme me familjen e tij në Pisa.

Në 1572, kur Galileo ishte tetë vjeç, familja e tij u kthye në Firence, qytet i babait të tij në shtëpi. Megjithatë, Galileo mbetur në Piza dhe ka jetuar për dy vjet me Muzio Tedaldi i cili ishte i lidhur me nënën e Galileos nga martesa. Kur arriti moshën e dhjetë, Galileo la Pizës për t'u bashkuar me familjen e tij në Firence dhe atje ai u tutored nga Jacopo Borghini. Pasi ai ishte i vjetër sa të jetë i edukuar në një manastir, prindërit e tij e dërguam atë te Manastirit Camaldolese në Vallombrosa i cili ndodhet në një kodër të mrekullueshme pyllezuar 33 km në juglindje të Firence. Rendit Camaldolese ishte i pavarur i Rendit benediktine, u nda nga ajo në rreth 1012. Rendit kombinuar jetën i vetmuar e vetmitar me jetën e rreptë të murg dhe së shpejti Galileo rinj gjetur këtë jetë një një tërheqës. Ai u bë një rishtar, me qëllim për t'u bashkuar me Rendit, por kjo nuk e ka ju lutem ati i tij i cili kishte vendosur tashmë se djali i tij i madh duhet të bëhet një mjek.

Vincenzo Galileo kishte kthyer nga Vallombrosa në Firence dhe të heqë dorë nga ideja e bashkimit me qëllim Camaldolese. Ai e bëri të vazhdojnë shkollimin e tij në Firence, megjithatë, në një shkollë të drejtuar nga murgjit Camaldolese. Në 1581 Vincenzo Galileo dërguar përsëri për të Pizës për të jetuar përsëri me Muzio Tedaldi dhe tani të regjistroheni për një diplomë mjekësore në Universitetin e Pizës. Edhe pse kurrë idenë e një karriere mjekësore duket se ka thirrje të Galileos, dëshirë e babait të tij ishte një e drejtë natyrore që ka pasur një mjek i shquar në familjen e tij në shekullin e mëparshëm. Galileo nuk duket se ka marrë seriozisht studimet mjekësore, të ndjekur kurse për interesat e tij të vërtetë që ishin në matematikë dhe filozofinë natyrore. mësues matematike e tij në Pizës është Filippo Fantoni, i cili mbajti kryetari i matematikës. Galileo u kthye në Firence për pushimet verore dhe ka vazhduar për të studiuar matematikë.

Në vitin 1582-83 Ostilio Ricci, i cili ishte matematikan i Gjykatës Toskana dhe një ish-nxënës të Tartaglia, mësoi një kurs për Elementet e Euklidit në Universitetin e Pizës cilat Galileo mori pjesë. Gjatë verës së 1583 Galileo ishte kthyer në Firence me familjen e tij dhe Vincenzo e inkurajoi atë për të lexuar Galen për më tej studimet e tij mjekësor. Megjithatë Galileo, ende ngurrues për të studiuar mjekësi, ftoi Ricci (edhe në Firence, ku gjykata toskan kaloi verës dhe vjeshtës), në shtëpinë e tij për të përmbushur babait të tij. Ricci u përpoq të bindë Vincenzo të lejojë djalin e tij për të studiuar matematikë që ky ishte vendi ku vë interesat e tij. Sigurisht Vincenzo nuk i pëlqeu ideja dhe kundërshtuar me forcë, por në fund ai i dha një mënyrë të vogël dhe të Galileos ishte në gjendje për të studiuar veprat e Euklidit dhe Arkimedi nga italisht që Tartaglia kishte bërë. Sigurisht ai ishte ende zyrtarisht të regjistruar si student mjekësore në Pisa, por përfundimisht, nga 1585, ai dha këtë kurs dhe u larguan pa përfunduar shkallën e tij.

Galileo filloi mësimin e matematikës, së pari privatisht në Firence dhe pastaj gjatë 1585-86 në Siena, ku ai mbajti një takim publik. Gjatë verës së 1586 ai dha mësim në Vallombrosa, dhe në këtë vit ai shkroi librin e tij të parë shkencore Bilanci i vogël [La Balancitta] i cili e përshkroi metodën e Arkimedit "për të gjetur gravities specifike (që është densiteti relativ) i substancave duke përdorur një ekuilibër. Një vit më pas ai udhëtoi për në Romë për të vizituar Clavius i cili ishte profesor i matematikës në Collegio Romano jezuit aty. Një temë e cila ishte shumë e famshme me Matematikanë jezuit në këtë kohë ishte qendra e gravitetit dhe Galileo solli me vete disa rezultate që ai kishte zbuluar në këtë temë. Pavarësisht bërë një përshtypje shumë të favorshme në Clavius, Galileo nuk arriti të fitonte një takim për të mësuar matematikën në Universitetin e Bolonjës.

Pas largimit nga Roma Galileo mbetur në kontakt me Clavius me korrespondencë dhe Guidobaldo del Monte ishte edhe një korrespondent i rregullt. Sigurisht Teorema e cila Galileo kishte provuar mbi qendrat e gravitetit të solids, dhe u largua në Romë, u diskutuan në këtë korrespondencë. Ajo është gjithashtu e mundshme që shënimet Galileo marrë leksion nga kurset të cilat u janë dhënë në Collegio Romano, sepse ai bëri kopje të materialeve të tilla të cilat ende mbijetojnë sot. Korrespondenca filloi rreth 1588 dhe vazhdoi për shumë vite. Gjithashtu në 1588 Galileo marrë një ftesë prestigjioze për leksion mbi përmasat dhe vendndodhjen e ferrit në Inferno Dante's në Akademinë në Firence.

Fantoni u largua nga kryetari i matematikës në Universitetin e Pizës në 1589 dhe Galileo u emërua për të plotësuar këtë post (edhe pse kjo ishte vetëm një pozicion nominale për të siguruar mbështetje financiare për Galileo). Jo vetëm që ai të marrë rekomandime të fortë nga Clavius, por ai gjithashtu kishte fituar një reputacion të shkëlqyer me leksionet e tij në Akademinë e Firences në vitin e mëparshëm. Matematikan i ri kishte fituar shpejtësi reputacionin që ishte e nevojshme për të fituar një pozicion të tillë, por ka qenë ende poste të larta në të cilën ai mund qëllim. Galileo kaluar tre vjet mban këtë post në Universitetin e Pizës dhe gjatë kësaj kohe ai shkroi De Motu një seri esesh mbi teorinë e levizjes e cila kurrë nuk botoi. Është e mundshme që ai kurrë nuk botoi këtë material, sepse ai ishte më pak se i kënaqur me të, dhe kjo është e drejtë për të gjithë përmbajnë disa hapa të rëndësishëm përpara, ajo gjithashtu përmban disa ide të pasakta. Ndoshta idetë më të rëndësishme të reja të cilat De Motu përmban është që mund ta provoni një teori me kryerjen e eksperimenteve. Në mënyrë të veçantë të punës përmban idenë e tij e rëndësishme që një mund të provuar teoritë në lidhje me trupat në rënie duke përdorur një avion të prirur për të ngadalësuar norma me origjinë.

Në 1591 Vincenzo Galilei, i ati e Galileos, vdiq dhe që nga Galileo ishte djali i madh që ai kishte për të siguruar mbështetje financiare për pjesën tjetër të familjes dhe në veçanti kanë mjetet e nevojshme financiare për të siguruar qejzi për dy motrat e tij më të vogël. Duke qenë profesor i matematikës në Pizës nuk ishte i paguar mirë, kështu që Galileo shikuar për një post shumë fitimprurës. Me rekomandimet e fortë nga Guidobaldo del Monte, Galileo u emërua profesor i matematikës në Universitetin e Padovës (e universitetit të Republikës së Venedikut) në 1592 në një rrogë prej tri herë atë që ai e kishte marrë në të Pizës. Më 7 dhjetor 1592 ai i dha leksion e tij të parë dhe filloi një periudhë prej tetëmbëdhjetë vjet në universitet, të cilat ai vite më vonë e përshkroi si lumtur të jetës së tij. Në Padova detyrat e tij ishin kryesisht për të mësuar gjeometrinë e Euklidit dhe standarde (gjeocentrik) astronomi për studentët e mjekësisë, të cilët do të duhet të dini rreth astronomisë në mënyrë që të shfrytëzojnë të astrologjisë në praktikën e tyre mjekësore. Megjithatë, Galileo argumentuar kundër pamje Aristotelit është e astronomisë dhe filozofinë natyrore në tre publike leksione ai dha në lidhje me paraqitjen e një Star Re (tani e njohur si 'Keplerit supernova') në 1604. Besimit në këtë kohë ishte ai i Aristotelit, domethënë që të gjitha ndryshimet në qiej duhej të ndodhin në rajonin afër hënor në Tokë, fushën e yjeve fikse të përhershëm. Galileo përdorur argumente paralaks për të provuar se ylli i ri nuk mund të jetë afër Tokës. Në një letër personale për të shkruar në 1598 Keplerit, Galileo kishte deklaruar se ai ishte një Kopernikan (besimtari në teoritë e Copernicus). Megjithatë, asnjë shenjë publik i këtij besimi ishte për të dalë deri shumë vite më vonë.

Në Padova, Galileo filloi një marrëdhënie afatgjatë me Maria Gamba, i cili ishte nga Venecia, por ata nuk martohen ndoshta sepse Galileo mendonin se gjendja e tij financiare nuk ishte mjaft e mirë. Në 1600 fëmijën e tyre të parë Virxhinia ka lindur, e ndjekur nga një Livia dytë vajzë në vitin e ardhshëm. Në 1606 Vincenzo djali i tyre ka lindur.

Ne të përmendura më lart një gabim në teori Galileos te levizjes si ai e drejtoi atë në De Motu rreth 1590. Ai ishte i gabuar shumë në besimin e tij se forca që vepron mbi një trup ishte ndryshimi relativ në mes të gravitetit të tij të veçantë dhe se e substancës nëpërmjet të cilit ajo lëvizi. Galileo shkroi për mikun e tij Paolo Sarpi, një matematikan i cili ishte consultor gjobë për qeverinë veneciane, në 1604 dhe është e qartë nga letrën e tij se deri në këtë kohë ai kishte kuptuar gabimin e tij. Në fakt ai ishte kthyer për të punuar në teorinë e levizjes në 1602 dhe gjatë dy viteve të ardhshme, përmes studimit të tij të avionëve të prirur dhe të lavjerrësit, ai kishte formuluar ligji i drejtë i organeve në rënie dhe kishte punuar në dukje se një projektil pason një alegorik rrugë. Megjithatë, këto rezultate nuk i famshëm do të publikohet për një tjetër 35 vjet.

Në maj 1609, Galileo marrë një letër nga Paolo Sarpi thënë atij në lidhje me një dylbi e fuqishme se një gjerman i kishte treguar në Venedik. Galileo shkroi në të dërguarin xixëllues (Sidereus Nuncius) në prill 1610: -

Rreth dhjetë muaj më parë një raport të arritur në veshët e mi se një Fleming caktuar kishte ndërtuar një dylbi e fuqishme me anë të cilin objektet e dukshme, edhe pse shumë larg nga syri i vëzhguesit, shiheshin dukshëm sikur aty pranë. Nga ky efekt të vërtetë të shquar disa përvoja të ishin të lidhura, për të cilën besohet se disa persona të tjerë, ndërsa mohoi ato. Një ditë më vonë raporti është konfirmuar nga një letër kam marrë nga një francez në Paris, Zhak Badovere, i cili shkaktoi më të aplikojnë veten plotësisht për të hetuar mjetet me të cilat unë mund të arrijnë në shpikjen e një instrumenti të ngjashme. Kjo Unë i shpejt pas kësaj, baza e mi duke u doktrinën e thyerjes.

Nga këto raporte, dhe duke përdorur aftësitë e tij teknike, si një matematikan dhe si një zanatçi, Galileo filloi të bëjë një sërë teleskopët optike punën e të cilit ishte shumë më mirë se ai i instrumentit holandez. teleskop i tij i parë është bërë nga lente në dispozicion dhe i dha një përforcim prej rreth katër herë. Për të përmirësuar në këtë Galileos mësuar se si të bluaj dhe polonisht lentet e tij dhe duke gusht 1609 ai kishte një instrument me një zmadhim të rreth tetë ose nëntë. Galileo menjëherë pa aplikimet komerciale dhe ushtarake të teleskopit të tij (që ai e quajti një perspicillum) për anijet në det. Ai e mbajti Sarpi informuar për përparimin e tij dhe Sarpi organizohet një demonstratë për të Senatit të Venedikut. Ata ishin impresionuar shumë dhe, në këmbim të një rritje të madhe në pagën e tij, Galileo u dha të drejtat e vetme për prodhimin e teleskopët të Senatit të Venedikut. Kjo duket një masë të mira në veçanti nga ana e tij që ai duhet të ketë njohur se të drejtat e tilla janë pa kuptim, veçanërisht pasi ai gjithmonë e pranoi se teleskopi nuk ishte shpikje e tij!

Nga fundi i 1609 Galileo kishte kthyer teleskop e tij në qiell natën dhe filloi të bëjë zbulime të shquar. Swerdlow shkruan (shih [16]): -

Në rreth dy muaj, dhjetor dhe janar, ai bëri shumë zbulime që ndryshoi botën se dikush ka bërë kurrë më parë ose që nga.

Zbulimet astronomike që ai bëri me teleskopët e tij u përshkruan në një libër të shkurtër të quajtur të dërguarit xixëllues botuar në Venedik maj 1610. Kjo punë shkaktuar një ndjesi. Galileo pohoi të kishte parë malet në Hënë, që të ketë provuar Milky Way ishte i përbërë nga yje vogël, dhe të kenë parë katër trupa të vogla orbital Jupiteri. Këta të fundit, me synimin për të marrë një pozicion në Firence, ai shpejt e quajtur 'yjet Medicean'. Ai i kishte dërguar edhe Cosimo de Medici, Duka i Madh i Toscana, një teleskop të shkëlqyer për veten e tij.

Senati venedikas, ndoshta e kuptuar se të drejtat për prodhimin teleskopët se Galileo kishte dhënë atyre ishin të pavlefshme, ngriu pagën e tij. Megjithatë ai kishte arritur në impressing Cosimo dhe, në qershor 1610, vetëm një muaj pasi libri i njohur i tij i vogël u botua, Galileo dha dorëheqjen nga funksioni i tij në Padova dhe u bë shefi i Matematikan në Universitetin e Pizës (pa ndonjë detyrat e mësimit) dhe 'Matematikan dhe filozof 'në Duka Madh të Toscana. Në 1611 ai vizitoi Romë, ku ai është trajtuar si një njeri i famshëm kryesor, ndërsa Collegio Romano vënë në një darkë të madhe me fjalime për nder zbulimet e shquar e Galileos. Ai u bë gjithashtu një anëtar i Lincei Accademia dei (në fakt vendi i gjashtë anëtar) dhe kjo ishte një nder i cili ishte veçanërisht e rëndësishme për të Galileos të cilët nënshkruan veten 'Galileo Galilei Linceo' nga kjo kohë në.

Ndërsa në Romë, dhe pas kthimit të tij në Firence, Galileo vazhdoi të bëjë vërejtje me teleskop e tij. Tashmë në të dërguarin xixëllues që ai i kishte dhënë periudhave të përafërt të katër hënave të Jupiterit, por llogaritjet më të saktë ishin sigurisht jo e lehtë pasi ishte e vështirë të identifikohen nga një vëzhgim që hëna është unë, e cila ishte II, i cili III, dhe të cilat IV. Ai bëri një seri të gjatë vrojtimeve dhe ishte në gjendje për të dhënë të saktë nga periudha 1612. Në një fazë në llogaritjet e ai u bë shumë mëdyshje që nga të dhënat e regjistruara dukej ai kishte kundërshtim, por ai kishte harruar për të marrë parasysh kërkesën e raundit të tokës nga dielli.

Galileo parë u kthye teleskop e tij në Saturn më 25 korrik 1610 dhe u duk si tre organe (teleskop i tij nuk ishte mjaft e mirë për të treguar unazat, por ato i kemi bërë të duket si lobes në të dyja anët e planetit). vëzhgimet e vazhdueshme kanë qenë vërtet të mistershme Galileo si organet në të dyja anët e Saturnit u zhduk kur sistemi ishte buzë në rrjet. Gjithashtu në 1610 ai zbuloi se, kur shihet në teleskop, e planetit Venus tregoi fazat si ato të Hënës, dhe për këtë arsye duhet të rrotullohet rreth Diellit nuk e Tokës. Kjo nuk ka mundësuar një për të vendosur në mes të sistemit Kopernikan, në të cilin çdo gjë shkon raundin e Diellit, dhe se propozuar nga Tycho Brahe, në të cilin çdo gjë, por të Tokës (dhe Hënës) shkon raundin e Diellit e cila nga ana shkon raundin e Tokës. astronomët Shumica e kohës në fakt të sistemit të favorizuar Brahe dhe të vërtetë të bëhet dallimi në mes të dy nga eksperiment ishte përtej instrumentet e ditës. Megjithatë, Galileo e dinte se të gjitha zbulimet e tij janë dëshmi për Copernicanism, edhe pse jo një provë. Në fakt kjo ishte teoria e tij e organeve në rënie e cila ishte më e rëndësishme në këtë drejtim, për kundërshtarët e Tokës duke argumentuar se në qoftë se Toka rrotullohej dhe një trupi u hoq nga një kullë ajo duhet të bjerë prapa kullës si Toka rrotullohej, ndërsa ajo ra. Që nga kjo nuk ishte respektuar në praktikë kjo është marrë si dëshmi të forta se Toka ishte e palëvizshme. Megjithatë Galileo tashmë e dinte se një organ do të binte në mënyrë të vërejtur në një Tokë e rradhës.

vërejtjet e tjera të bëra nga Galileo përfshirë respektimin e sunspots. Ai njoftoi këto në organet lundrues diskutimesh në të cilën ai e botoi në 1612 dhe më shumë të plotë në letrat në sunspots cila u shfaq në 1613. Një vit më pas dy bijat e tij hyri në manastirin françeskan i Shën Mateut jashtë Firences, Virxhinia duke marrë emrin motër Maria Celeste dhe Livia emrin motër Arcangela. Që ata kishin qenë të lindur jashtë martese, Galileo besonin se ata vetë nuk duhet të martohet. Edhe pse Galileo paraqitur shumë teori revolucionare saktë, ai nuk ishte i saktë në të gjitha rastet. Në veçanti, kur tre kometa u shfaq në 1618 ai u përfshi në një skandal lidhur me natyrën e kometa. Ai arsyetoi se ata ishin në afërsi të Tokës dhe të shkaktuara nga thyerja optik. Një pasojë të rëndë të ardhur keq ky argument ishte se e Jezuitëve filloi të parë Galileo si një kundërshtar i rrezikshëm.

Megjithë mbështetjen e tij privat për Copernicanism, Galileo u përpoqën për të shmangur polemika duke mos bërë deklarata publike mbi këtë çështje. Megjithatë ai u fut në polemikë me Castelli i cili ishte emëruar në karrige e matematikës në Pizës në 1613. Castelli kishte qenë një student i Galileos dhe ai ishte gjithashtu një mbështetës i Copernicus. Në një takim në pallatin Medici në Firence në dhjetor 1613 me II Duka i Madh Cosimo dhe nënën e tij e dukeshës së Madhe Christina Lorraine, Castelli u kërkuar për të shpjeguar kontradiktat e dukshme në mes të teorisë Kopernikan dhe Shkrimet e Shenjta. Castelli mbrojti pozicionin Kopernikan fuqishëm dhe shkroi për Galileo pas thënë atij se si ai kishte qenë i suksesshëm në vënien e argumentave. Galileo, më pak të bindur se Castelli kishte fituar argumentin, shkroi Letër për Castelli tij duke argumentuar se Bibla duhej të interpretohen në dritën e asaj që shkenca ka treguar të jetë e vërtetë. Galileo kishte disa kundërshtarë në Firence dhe kanë bërë të sigurtë që një kopje të Letër për Castelli u dërgua për të inkuizicionit në Romë. Megjithatë, pas ekzaminimit përmbajtja e saj gjetën pak për të cilat ata mund të objektit.

figura më e rëndësishme e kishës katolike në këtë kohë për t'u marrë me interpretime të Shkrimit Shenjtë ishte kardinal Robert Belarmino. Ai duket se në këtë kohë për të e kanë parë pak arsye për Kishën që të jenë të shqetësuar në lidhje me teorinë Kopernikan. Pika në çështje ishte nëse Copernicus kishte paraqitur thjesht një teori gjeometrike që mundur llogaritjen e pozicioneve të trupave qiellor për t'u bërë më të thjesht apo nëse ai ishte propozuar një realitet fizik. Në këtë kohë Belarmino shikuara teori si një elegante matematikore të cilat nuk rrezikojnë besimin e krijuar të krishterë lidhur me strukturën e universit.

Me 1616 Galileo shkroi letrën e dukeshës së Madhe që sulmuan fuqishëm ndjekësit e Aristotelit. Në këtë punë, të cilën ai foli për Christina dukeshës Grand Lorraine, ai argumentoi fort për një interpretim jo të saktë i Shkrimit Shenjt kur interpretimin e fjalëpërfjalshëm do të kundërshtojnë faktet në lidhje me botën fizike vërtetuar nga shkenca matematikore. Në këtë Galileo u shpreh mjaft qartë se për atë teori Kopernikan nuk është vetëm një mjet llogaritjen matematikore, por është një realitet fizik: -

Unë mbahem se Dielli është i vendosur në qendër të revolucioneve të qiellore orbs dhe nuk ka ndryshuar vendin, dhe se Toka rrotullohet mbi veten dhe lëviz rreth tij. Më tepër ... Unë konfirmoj këtë pikëpamje, jo vetëm duke hedhur poshtë Ptolemeu dhe argumentet e Aristotelit, por edhe duke prodhuar shumë për palën tjetër, veçanërisht disa efekte që kanë të bëjnë fizike e të cilit shkakton ndoshta nuk mund të përcaktohet në ndonjë mënyrë tjetër, dhe zbulimet tjera astronomike, këto zbulime qartë hedh poshtë sistemin e Ptolemeut, dhe ata bien dakord admirably me këtë pozicion të tjera dhe të konfirmojë se.

Papa Pali V Belarmino urdhëruar që të ketë të shenjtë të Kongregatës Indeksi vendosë mbi teorinë Kopernikan. The kardinalët e inkuizicionit u takuan më 24 shkurt 1616 dhe mori dëshmi nga ekspertë teologjike. Ata e dënuan të mësimeve të Copernicus, dhe Belarmino përcolli vendimin e tyre për të Galileos të cilët nuk kanë qenë të përfshirë personalisht në gjyq. Galileo ishte e ndaluar për të zhvilluar pikëpamjet Kopernikan por ngjarjet më vonë e bëri atë më pak të shqetësuar për këtë vendim të inkuizicionit. Më e rëndësishmja Maffeo Barberini, i cili ishte një admirues i Galileo, u zgjodh Pope Urban VIII. Kjo ka ndodhur vetëm si libër Galileos të saggiatore Il (Assayer) ishte gati për të publikuar nga Lincei Accademia dei në vitin 1623 dhe Galileos ishte e shpejtë të kushtoj këtë punë për Papën e ri. Puna e re e përshkroi metodën shkencore Galileos dhe përmban një kuotë të famshme në lidhje me matematikë: -

Filozofia është shkruar në këtë libër i madh, univers, i cili është vazhdimisht i hapur për shikimin tonë. Por libri nuk mund të kuptohet nëse nuk e mëson të parë për të kuptuar gjuhën dhe lexoni shkronjat në të cilën është shkruar. Ai është shkruar në gjuhën e matematikës, dhe karakteret e tij janë trekëndësha, rrathë, dhe figura të tjera gjeometrike, pa të cilin është e pamundur të bëjë njeriu për të kuptuar një fjalë të vetme të tij, pa këto një është humbur në një labirinth të errët.

Papa urban VIII i ftuar Galileos e shikuesve papale në gjashtë raste dhe e udhëhequr nga Galileo për të besuar se Kisha katolike nuk do të bëjë një çështje të teorisë Kopernikan. Galileo, prandaj, vendosi të publikojë pikëpamjet e duke qenë të bindur se ai mund ta bëjë këtë pa pasoja të rënda nga Kisha. Megjithatë nga kjo fazë në jetën e shëndetin e tij Galileos ishte i varfër me periudhave të shkurtra të shpeshta të sëmundjes së rëndë dhe kështu që edhe pse ai filloi të shkruajë Dialogut të tij të famshëm në 1624 ajo mori atë gjashtë vjet për të përfunduar punën.

Galileo u përpoq të marrin leje nga Roma për të publikuar e Dialogut në 1630, por kjo nuk do të provojë të lehtë. Përfundimisht ai mori leje nga Firence, dhe jo në Romë. Në shkurt 1632 Galileo publikuar Dialogut Lidhur Dy Shefi Sistemet e Botës - Ptolemeut dhe Kopernikan. Ai merr formën e një dialogu midis Salviati, i cili argumenton për sistemin Kopernikan, dhe Simplicio i cili është një filozof i Aristotelit. Kulm i librit është një argument nga Salviati që lëviz Toka e cila u bazuar në teorinë e Galileos të Tides. Teoria e Galileos të Tides ishte plotësisht të rreme, pavarësisht prej të postulatit pas Kepler tashmë e kishin vënë përpara shpjegim të saktë. Kjo ishte për të ardhur keq, duke pasur parasysh të vërtetat e shquar e Dialogut mbështetur, se argumenti që Galileos menduar për të dhënë dëshmi e fortë e teorisë Copernicus duhet të jetë i pasaktë.

Menjëherë pas publikimit të Dialogut Lidhur Dy Shefi Sistemet e Botës - Ptolemeut dhe Kopernikan inkuizicionit ndaluar shitjen e tij dhe urdhëroi Galileo për të dalë në Romë para tyre. Sëmundja e lejoi që ai të udhëtonte për në Romë deri në 1633. Galileo's akuzë në gjyqin që pasoi ishte se ai kishte shkelur kushtet e parashikuara nga ana e inkuizicionit në 1616. Megjithatë një version të ndryshëm të këtij vendimi ishte prodhuar në një gjyq në vend të një Galileos ishte dhënë në atë kohë. E vërteta e Kopernikan teori nuk ishte një çështje për këtë arsye, ai është marrë si një fakt në gjyq se kjo teori ishte e rreme. Kjo ishte logjike, natyrisht, që nga gjykimi i 1616 e kishte deklaruar atë krejtësisht të rreme.

Shpallur fajtor, Galileo u dënua me burgim të përjetshëm, por dënimi u bërë disi simpati dhe arriti në shtëpinë e arrestuar më tepër se një dënim me burgim. Ai ishte në gjendje të jetojnë së pari me Kryepeshkopi i Sienës, pastaj më vonë për t'u kthyer në shtëpinë e tij në Arcetri, pranë Firences, por iu desh të kalonin pjesën tjetër të jetës së tij të shiquarat përsipër nga oficerë nga inkuizicionit. Në 1634 ai pësoi një goditje të rënda, kur vajza e tij Virginia, motra Maria Celeste, vdiq. Ajo kishte qenë një mbështetje e madhe për të babait të saj përmes sëmundjeve të tij dhe Galileo u shpartallua dhe nuk mund të punojë për shumë muaj. Kur ai ka arritur për të rifilluar punën, ai filloi të shkruajë Ligjërata dhe demonstrime matematike në lidhje me dy shkenca të reja.

Pas Galileo kishte përfunduar punën për Ligjërata ishte kontrabanduar jashtë Italisë, dhe u dërguan në Leyden në Hollandë, ku ajo është publikuar. Kjo ishte puna më e rreptë e tij matematikore të cilat trajtohen problemet në shtytje, momente, dhe qendra e gravitetit. Pjesa më e madhe e kësaj pune u kthye në idetë e pabotuar në De Motu nga rreth 1590 dhe përmirësimet që ai kishte punuar gjatë 1602-1604. Në Ligjërata ai zhvilluar idetë e tij të shkrimit aeroplan prirë: -

Unë supozoj se shpejtësia e fituara nga i njëjti objekt luajtshme mbi prirjet e ndryshme të avionit janë të barabarta kur lartësitë e këtyre avionëve janë të barabartë.

Ai pastaj e përshkroi një eksperiment duke përdorur një lavjerrës të verifikuar pasurinë e tij të avionëve të prirë dhe të përdorura këto ide për të dhënë një teoremë mbi përshpejtimin e organeve në vjeshtë lirë: -

Koha në të cilën një distancë e caktuar është e përshkuar nga një objekt të lëvizin nën përshpejtimin uniforme nga pjesa tjetër është e barabartë me kohën në të cilën të njëjtën distancë do të jetë e përshkuar nga të njëjtin objekt e luajtshme lëvizin me një shpejtësi prej një gjysmë uniforme dhe shpejtësia maksimale përfundimtare të mocionin e mëparshme në mënyrë uniforme të përshpejtuar.

Pas dhënies së rezultateve të mëtejshëm të këtij lloji ai jep rezultatin e tij të famshme se distanca që një lëvizje trupin nga pjesa tjetër nën përshpejtimin uniforme është proporcional me katrorin e kohës të marra.

Njëri do të presim që të kuptuarit e Galileos të lavjerrësit, që ai kishte që ai ishte një njeri i ri, do të kanë çuar atë për të hartuar një orë lavjerrës. Në fakt vetëm ai duket të ketë menduar për këtë mundësi pranë fundit të jetës së tij dhe rreth 1640 ai e bëri të projektimit orën e parë lavjerrës. Galileo vdiq në fillim të vitit 1642, por rëndësia e dizajnit të tij orës u realizua me siguri nga djali i tij Vincenzo që u përpoqën për të bërë një orë për të planifikuar e Galileos, por dështoi.

Ishte një fund të trishtuar për një njeri kaq i madh për të dënuar të vdesin herezi. do e tij tregoi se ai dëshironte të varrosej pranë babait të tij në varrin e familjes në bazilikën e Santa Croce, por të afërmit e tij frikë, mjaft të drejtë, se kjo do të provokonte kundërshtimit nga kisha. Trupi i tij ishte i fshehur dhe të vendosur vetëm në një varr gjobë në kishë në 1737 nga autoritetet civile kundër dëshirave të shumë në të Kishës. Më 31 tetor 1992, 350 vjet pas vdekjes së Galileos, Papa Gjon Pali II i dha një adresë në emër të Kishës Katolike në të cilën ai pranoi se ishin bërë gabime nga këshilltarët teologjike në rastin e Galileos. Ai deklaroi rastin e Galileos të mbyllura, por ai nuk e pranojnë se Kisha ishte e gabuar për të dënuar Galileo i akuzuar për herezi për shkak të besimit të tij se Toka rrotullohet raundin e diellit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
Joniii
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 1230
Data regjis. : 05/11/2009
Age : 22
Location : As N'tok As N'qiell

MesazhTitulli: Re: Fizikantet me te njohur ne Bot   Mon Mar 22, 2010 9:12 pm

Michael Faraday

Michael Faraday nuk kontribuojnë drejtpërdrejt në matematikë kështu që nuk duhet të vërtetë të kualifikohen për të kanë biografinë e tij në këtë arkiv. Megjithatë ai ishte një figurë të tillë të madh dhe shkenca e tij kishte ndikim të tillë të madh në punën e atyre zhvillimin e teorive matematike se është e duhur që ai është i përfshirë. Ne themi më shumë për këtë më poshtë.

babai Faraday-së, James Faradei, ishte një farkëtarit i cili erdhi nga Yorkshire në veri të Anglisë, ndërsa nëna e tij Margaret Hastwell, edhe nga veriu i Anglisë, ishte e bija e një fermeri. Herët në 1791 James dhe Margaret u shpërngul në Newington Butts, që ishte një fshat jashtë Londrës, ku James shpresuar se puna ishte më e shumta. Ata tashmë kishin dy fëmijë, një Robert djalë dhe një vajzë, para se u transferua në Newington Butts dhe Mikael u lind vetëm disa muaj pasi masa e tyre.

Puna nuk ishte e lehtë për të gjetur dhe familja u vendos përsëri, e mbetur në ose rreth Londër. Nga 1795, kur Mikael ishte rreth pesë vjet, familja jetonin në stallë Wells Jakobit në Londër. Ata kishin dhoma mbi një coachhouse dhe, nga kjo kohë, një vajzë e dytë kishte lindur. Times ishin të vështira veçanërisht që nga babai Michael kishte shëndet të dobët dhe nuk ishte në gjendje të ofrojë shumë për familjen e tij.

Familja u mbajtën nga afër së bashku me një besimi të fortë fetar, pjesëtarë të Sandemanians, një formë e Kishës Protestante e cila kishte ndarë nga Kisha e Skocisë. Sandemanians besonte në të vërtetën fjalëpërfjalshëm të Biblës dhe u përpoq të rikrijonte ndjenjën e dashurisë dhe të komunitetit që e kishte karakterizuar Kisha e hershme e krishterë. Ndikimi fetar ishte e rëndësishme për Faradei që nga teoritë që ai e zhvilluar më vonë në jetën e tij ishin ndikuar fort nga një besim në një unitet të botës.

Mikael mori pjesë në një ditë shkollë ku ai mësoi të lexojë, shkruajë dhe numërimin. Kur Faradei ishte trembëdhjetë vjeç ai kishte për të gjetur punë për të ndihmuar në financat e familjes dhe ai ishte i punësuar drejtimin errands për Xhorxh Riebau i cili kishte një biznes shitje e librave. Në 1805, pas një viti si një djalë-porosi, Faradei ishte marrë nga Riebau si një libralidhës nxënës. Ai kaloi shtatë vite që shërbejnë zanati i tij me Riebau. Jo vetëm libra ka ai lidhet, por ai gjithashtu lexoni ato. Riebau shkroi një letër në 1813 në të cilën ai e përshkroi si Faradei kaloi ditët e tij si një nxënës (shih për shembull [4]): -

Pas orarit të rregullt të biznesit, ai ishte i punësuar kryesisht në vizatim dhe kopjimi nga depo Artist, një punë të botuar në numrat të cilat ai mori në javë. ... Përmirësimet Dr Watts e mendjes pastaj dhe u lexuar shpesh mori në xhepin e tij, kur ai shkoi një shëtitje herët në mëngjes, duke vizituar disa vepra të tjera të artit, ose të kërkoni për disa minerale ose bimore kuriozitet. ... mendjen e tij të angazhuar ndonjëherë, përveç duke marrë pjesë në libërlidhje të cilën ai e ekzekutuar në mënyrën e duhur.

mënyra e tij e jetesës butë, rrallë ndonjë pije tjetër përveç ujë të pastër, dhe kur të bërë punën e tij, do të vinte vetë poshtë në seminar ... Po të kisha ndonjë libër kurioz nga klientët e mi për të lidhur, me targa, ai do të kopje të tilla si ai mendonte njëjës apo i zgjuar ...

Faradei vetë shkroi për këtë kohë në jetën e tij: -

Përderisa një nxënës, kam dashur për të lexuar libra shkencore të cilat janë në duart e mia ...

Nga 1810 Faradei ndoqi leksionet në shtëpinë e Gjon Tatum's. Ai ndoqi leksione me tema të ndryshme, por ai ishte i interesuar veçanërisht në ato të energjisë elektrike, galvanizim dhe mekanikë. Në shtëpinë Tatum, ai bëri dy miq të veçantë, J Huxtable i cili ishte një student mjekësore, dhe Beniamini Abbott i cili ishte një nëpunës. Në 1812, Faradei ndjekur ligjerata nga Humphry përbetim në Institutin Mbretërore dhe bëri kopje të kujdesshëm të të vë në dukje ai kishte marrë. Në fakt këto leksione do të bëhen pasaportën e Faraday-it në një karrierë shkencore.

Në 1812, synon të përmirësuar aftësitë e tij letrare, ai kishte kryer një korrespondencë me Abbott. Ai tashmë ishte përpjekur për të lënë libërlidhje dhe rrugës u përpoq ai ishte sigurisht një një ambicioz. Ai kishte shkruar për të Sir Joseph Banks, Presidentin e Shoqërisë Mbretërore, duke i kërkuar se si ai mund të jenë të përfshirë në punën shkencore. Ndoshta nuk e habitshme se ai nuk kishte marrë asnjë përgjigje. Kur mësimi i tij përfundoi në tetor 1812, Faradei kam një punë si një libralidhës por ende ai u përpoq të marrë në shkencë dhe përsëri ai mori një rrugë disi ambicioz për një djalë të ri, me pak arsim formal. Ai shkroi për Humphry përbetim, i cili ishte hero e tij që kur ai mori pjesë në kimi leksionet e tij, dërguar kopje të shënimeve ai kishte marrë në përbetim e ligjëratave. Davy, ndryshe nga Bankat, iu përgjigj Faradei dhe të organizohet një takim. Ai i këshilloi Faradei të vazhdojmë të punojmë si një libralidhës, duke thënë: -

Shkenca [është] një mësuese e ashpër, dhe në një pikë në para të parë, por të dobët të dobishme atyre që kushtojnë veten në shërbim të saj.

Menjëherë pas asistent përbetim intervistë u desh të hequr për të luftuar dhe përbetim dërguar për Faradei dhe ftuar atë për të mbushur postin bosh. Në 1813, Faradei mori pozicion në Institutin Mbretërore.

Në tetor 1813 përbetim të paraqitura nga një turne shkencore të Evropës dhe ai mori Faradei me vete si asistent i tij dhe sekretari. Faradei u takua Amperit dhe shkencëtarë të tjerë në Paris. Ata udhëtuan drejt Italisë, ku ata kaluan kohë në Genoa, Firence, Roma dhe Napoli. Shkon në veri përsëri ata vizituan Milano ku u takua Volta Faradei. Kjo vizitë ishte e rëndësishme për Faradei [4]: -

Këto tetëmbëdhjetë muaj jashtë kishte marrë vendin, në jetën e Faraday-së, e vitet e kaluara në universitet nga burra të tjerë. Ai fitoi një njohuri pune e frëngjisht dhe italisht, ai kishte shtuar në mënyrë të konsiderueshme për të arriturat e tij shkencore, dhe e kishte takuar dhe biseduar me shumë nga njerëzit kryesorë të huaj të shkencës, por, mbi të gjitha, e turneut ka qenë ajo që ishte më e vlefshme për atë në atë kohë, një ndikim të zgjeruar.

Në kthimin e tij në Londër, Faradei ishte ri-angazhuar në Institutin Mbretërore si asistent. Puna e tij ka qenë i përfshirë kryesisht me eksperimente kimike në laborator. Ai gjithashtu filloi ligjërata në tema të kimisë në Shoqërinë e filozofike. Ai e botoi gazeta e tij të parë në 1816 në kaustike bli nga Toscana.

Në 1821 Faradei martuar Sarah Barnard të cilin ai e kishte takuar kur merrnin pjesë në kishë Sandemanian. Faradei ishte bërë Superintendent e Kongresit dhe Laboratori në Institutin Mbretërore dhe dhoma të dhënë shtesë që martesa e tij të jetë e mundur.

Viti 1821 shënoi një kohë të rëndësishme në Faradei e hulumtime. Ai kishte punuar pothuajse krejtësisht mbi tema kimi ende një nga interesat e tij nga ditët e tij si një libralidhës kishin qenë të energjisë elektrike. Në 1820 disa shkencëtarë në Paris duke përfshirë Arago dhe Amperit bërë përparime të rëndësishme në krijimin e një lidhje në mes të energjisë elektrike dhe magnetizëm. Davy u bë i interesuar dhe ky i dha Faradei mundësinë për të punuar mbi këtë çështje. Ai botuar Në disa mocione të re elektro-magnetical, dhe në teorinë e magnetizëm në Gazetën Tremujor i Shkencave në tetor 1821. Pearce Williams shkruan [1]: -

Ajo dhënat konvertimin e parë të elektrike në energji mekanike. Ai gjithashtu përmban idenë e parë të vijë force.

Kjo është puna Faradei për energji elektrike e cila na ka bërë për të shtuar atë në këtë arkiv. Megjithatë ne duhet të vini re se Faradei ishte në asnjë kuptim një matematikan dhe pothuajse të gjitha biographers e tij e përshkruajnë atë si "matematikisht analfabete". Ai kurrë nuk mësoi çdo matematikë dhe kontributin e tij për të energjisë elektrike ishte thjesht ai i një experimentalist. Pse atëherë të përfshijë atë në një arkiv të Matematikanë? E pra, kjo ishte puna Faradei e cila çoi në teoritë matematikore të thellë të energjisë elektrike dhe magnetizëm. Në veçanti teoritë matematikore të shquar në temën e zhvilluar nga Maxwell nuk do të kishte qenë e mundur pa zbulimin e Faraday-së të ligjeve të ndryshme. Kjo është një pikë e cila Maxwell vetë theksoi në një numër rastesh.

Në dhjetë viteve 1821-1831 Faradei përsëri ndërmori kërkime në kimi. dy copa e tij më të rëndësishme të punës në kimi gjatë asaj periudhe ishte liquefying klorit në 1823 dhe izolimi benzinë në 1825. Në mes të këtyre datave, në 1824, ai u zgjodh një anëtar i Shoqërisë Mbretërore. Kjo ishte një kohë e vështirë për Faradei që Davy ishte në këtë kohë President i Shoqërisë Mbretërore dhe not mund see njeri, i cili he still menduar si asistent his si bëhet një tjetër. Edhe pse përbetim kundërshtuar zgjedhjen e tij, ai ishte mbi-qeveris nga Fellows tjera. Faradei nuk mbahet incidentin kundër përbetim, gjithmonë e mban atë në lidhje më të lartë.

Faradei prezantuar një seri prej gjashtë Krishtlindjeve leksione për fëmijë në Institutin Mbretërore në 1826. Në 1831 u kthye Faradei për punën e tij të energjisë elektrike dhe bëri atë që është ndoshta zbulimin e tij më të rëndësishme, dmth se i induksion elektro-magnetike. Ky zbulim ishte e kundërta e asaj që kishte bërë dhjetë vjet më parë. Ai tregoi se një magnet mund të shkaktoj një aktuale elektrike në një tel. Kështu ai ishte në gjendje për të kthyer energjinë mekanike në energji elektrike dhe për të zbuluar dinamo e parë. Përsëri ai bëri vijave të forcës qendrore për të menduarit e tij. Ai e botoi gazeta e tij të parë në atë që do të bëhej një seri të eksperimentale hulumtime të energjisë elektrike në 1831. Ai lexoi letër para Shoqërisë Mbretërore më 24 nëntor të atij viti.

Në 1832, Faradei ka filluar të marrë dekorata për kontributin e tij të mëdha të shkencës. Në atë vit ai mori një gradë nderi në Universitetin e Oksfordit. Në shkurt 1833 u bë Profesor i Kimisë Fullerian në Institutin Mbretërore. nderon të mëtejshme të tilla si Medaljen Mbretërore dhe Medaljen e Copley, të dy nga Shoqërisë Mbretërore, ishin për t'u ndjekur. Në 1836 ai u bë një anëtar i Senatit të Universitetit të Londrës, e cila ishte një takim të Kurorës.

Gjatë kësaj periudhe, duke filluar në 1833, Faradei bërë zbulime të rëndësishme në elektrokimi. Ai vazhdoi të punojë në elektrostatikë dhe me 1838 ai [1]: -

... ishte në një pozitë për të vënë të gjitha pjesët së bashku në një teori koherente të energjisë elektrike.

Punës jashtëzakonisht të lartë në fund tha për shëndetin e Faraday-së dhe në 1839 ai pësoi një avari nervor. Ai e bëri veten shëndetin e tij dhe nga 1845 ai filloi veprimtarinë intensive kërkimore përsëri. Puna që ai ka ndërmarrë në këtë kohë ishte rezultat i zhvillimeve matematikore në këtë temë. ide Faradei mbi vijat e forcës kishte marrë një trajtim matematikor nga William Thomson. Ai shkroi për Faradei më 6 gusht 1845 duke i thënë atij nga parashikimet e tij matematikore të cilat një fushë magnetike duhet të ndikojë në aeroplanin e dritë të polarizuar. Faradei ka tentuar për të zbuluar këtë eksperimentalisht shumë vite më parë, por pa sukses. Tani, me idenë e përforcuar nga Tomson, ai u përpoq përsëri dhe më 13 shtator 1845 ai ishte i suksesshëm në tregon se një fushë të fortë magnetike mund të rrotullohen planin e polarizimi, dhe për më tepër se kënd i rrotullimit ishte proporcional me forcën e fushës magnetike . Faradei ka shkruajtur (shih për shembull [1]): -

Ajo që është magnetike në forcat e materies është e prekur, dhe nga ana tjetër ka prekur atë që është me të vërtetë magnetike në fuqi e dritë.

Ai pasoi linjë tij i eksperimenteve të cilat çuan atë për të zbuluar diamagnetism.

Nga aftësitë mendore Vitet 1850 në mes të Faradei filloi të bjerë. Në rreth të njëjtën kohë Maxwell ishte ndërtuar mbi themelet Faradei kishte krijuar zhvillimin e një teori gjeometrike që do të ishte gjithmonë kanë qenë jashtë të arrijnë për Faradei. Megjithatë, Faradei ka vazhduar të leksion në Institutin Mbretërore, por nuk pranoi ofertën e Kryesisë së Shoqërisë Mbretërore në 1857.

Ai vazhdoi të japë leksione Krishtlindjeve të fëmijëve. Në 1859-60 ai i dha Krishtlindjeve leksione mbi forcat e ndryshme të çështje. Në vijim Krishtlindje ai i dha fëmijëve leksione mbi historinë kimike e qiri. Këto dy seri përfundimtar të ligjëratave nga Faradei janë botuar dhe janë bërë klasike. Krishtlindjeve ligjërata në Institutin Mbretërore, nisur nga Faradei, vazhdojnë sot, por tani të arrijnë një audiencë shumë më të madhe pasi që ata janë në televizion. Unë [EFR] kam shikuar këto ligjërata me interes të madh për shumë vite. Ata janë një gëzim për të gjithë të interesuar si unë jam në kuptim "publik të shkencës". Nuk e harroj leksione nga Carl Sagan në "planetet" matematikë dhe ligjëratave nga Chris Zeeman dhe Ian Stewart.

Institucioni literaturë shtetet Royal: -

laborator] [Faraday's magnetike, ku shumë nga zbulimet e tij më të rëndësishme janë bërë, u rivendos në 1972 në formën ai ishte i njohur që kanë pasur në 1854. Një muze, ngjitur me laborator, shtëpitë një koleksion unik i aparatit origjinale për të ilustruar rregulluar aspektet më të rëndësishme të kontributit të madh Faradei në avancimin e shkencës në vitet pesëdhjetë e tij në Institutin Mbretërore.

Martin, në [4], jep këtë tregues i karakterit Faraday's: -

Ai ishte nga çdo kuptim dhe nga çdo standard një njeri i mirë dhe mirësia e tij ende nuk ishte i llojit që e bëjnë të tjerët të pakëndshme në praninë e tij. ndjenjë e fortë e tij personale e detyrës nuk kanë marrë gazmend nga jeta e tij. ... virtytet e tij ishin ato të veprimit jo, e abstenim thjeshtë ...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Fizikantet me te njohur ne Bot   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 

Fizikantet me te njohur ne Bot

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Shkenca Natyrore / Shoqerore::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Fizikë-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizForumotion.com | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Sosblogs.com
YlliehanaForum