www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ambasadorët në mbrojtje të çështjes ‘Klodi’

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
HOPE
Kontributor
Kontributor
avatar

Numri i postimeve : 8249
Data regjis. : 06/11/2009

MesazhTitulli: Ambasadorët në mbrojtje të çështjes ‘Klodi’   Sun Apr 04, 2010 12:29 am


Pas deklarimit të hapur të Klodit si homoseksual në Big Brother, jashtë shtëpisë më të famshme të Shqipërisë janë ngjallur polemika të shumta. Lezha ishte objekt i protestave të shumta, që është dhe vendi ku jetojnë prindërit e Klodit, të cilët, gjenden nën presion enorm nga shoqëria, faktor që ndikoi në shpërnguljen e tyre.
Për këtë qëllim, ambasadori amerikan John Withers dhe ambasadori gjerman Bernd Bochardt vizituan Lezhën me ç’rast dhanë mesazhe afirmimi të personave në pakicë seksuale duke pohuar se ashtu siç jetojnë shqiptarët me fe të ndryshme, ashtu duhet të jetojnë edhe në pakica të ndryshme seksuale.

“Pas deklaratës së Klodit, mbi prirjet e tij homoseksuale dhe deklaratës së nënës së tij për mbështetjen, ka pasur persona në Lezhë të cilët kanë folur në mënyrë homofobike. Unë i respektoj dhe nuk i sfidoj të drejtat e këtyre personave për të shprehur haptazi lirinë e tyre. Unë gjithmonë kam për të respektuar lirinë e fjalës”.

“Në fakt kur liria për të folur e shprehur në veprime armiqësore dhe kërcënuese, saqë familja Çela detyrohet të braktisë shtëpinë e saj, kjo shndërrohet në formë diskriminimi. Klodi ka të drejtë edhe zonja Çela ka të drejtë të ecin e jetojnë të lirë në këtë qytet. 2 deri në 5% në mbarë botën janë homoseksualë edhe ato duhet të respektohen ashtu si edhe Klodi. Duhet të jemi tolerant dhe të respektojmë të drejtat e çdo njërit, pavarësisht prirjeve të tij seksuale”, tha Withers nga Lezha.

Ambasadori gjerman Borchardt përmbylli fjalën e rastit duke thënë: “Vazhdoni të bashkëjetoni me pakicat, qofshin etnike, fetare apo seksuale!”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 

Ambasadorët në mbrojtje të çështjes ‘Klodi’

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ.::Arti dhe Kultura::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Kinemaja dhe Televizioni-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Sosblogs
YlliehanaForum