www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Veriu i Mitrovicës mund të vihet nën kontroll

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
lola
Përgjegjës i Forumit
 Përgjegjës   i Forumit
avatar

Numri i postimeve : 29035
Data regjis. : 05/11/2009
Age : 28
Location : ɐuɐɥǝıןןʎ ɐןןɐɥɐɯ ǝʇ :)

MesazhTitulli: Veriu i Mitrovicës mund të vihet nën kontroll   Sat May 29, 2010 5:09 pmPërfaqësuesi i Zyrës Civile Ndërkombëtare në Kosovë, Pieter Feith, beson se veriu i Mitrovicës mund të vihet nën kontrollin e Prishtinës edhe pse është i vetëdijshëm se situata në veri është komplekse.
“Dua të theksoj së pari se ne njohim dhe mbështesim zgjedhjet e organizuara nga autoritetet në Prishtinë. Këtë e them si Përfaqësuesi Civil Ndërkombëtar me mandatin për të mbështetur qeverinë e Kosovës. Rezultati i zgjedhjeve në veri nuk do të njihet. Kjo është e qartë edhe nga Bashkimi Evropian. Situata në veri është komplekse dhe ka vite që është kështu. Është një rajon që banohet kryesisht nga serbë të Kosovë. Veprimi ynë aty është i vështirë. Politikanët serbë po shkojnë aty këto ditë për të bërë fushatë. Nga EULEX-i dhe Bashkimi Evropian u është bërë e qartë se këto vizita duhet të bëhen me miratim dhe se roje apo mbështetës së armatosur të politikanëve të mos lejohen të hyjnë në veri”, ka thënë Feith në një intervistë për Zërin e Amerikës.

Feith mendon se veriu i Mitrovicës mund të vihet nën kontrollin e Prishtinës, por me kusht që në këtë pjesë të Kosovës të bëhet më shumë, ndërsa pjesë e kësaj punë është edhe hartimi i projektit të përbashkët me Qeverinë e Kosovës. Feith thotë se ndarja nuk është një alternativë që mbështet nga qeveria e Prishtinës ose nga përkrahësit e saj ndërkombëtarë.

“U takon palëve të diskutojnë për hapa të tjerë. Unë shpresoj që vendimi dhe debatet e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë si dhe rekomandimet që do të dalin, do të ofrojnë baza konstruktive për debat të drejtpërdrejtë mes përfaqësuesve të Beogradit dhe Prishtinës dhe u takon atyre të gjejnë zgjidhje për problemet e mbetura. Por dua të shtoj se ndarja nuk është një alternativë që mbështet nga qeveria e Prishtinës ose nga përkrahësit e saj ndërkombëtarë”, shprehet Përfaqësuesi i Zyrës Civile Ndërkombëtare.

Përkundër kritikave se EULEX-i nuk është treguar shumë i vendosur, Feith mendon se EULEX-i e ka kryer punën si duhet dhe se rezultatet e punës së këtij misioni për të luftuar korrupsionin kanë filluar të duken dhe do të vazhdojnë më tej në ardhme.

_________________________________________________________________________Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
 

Veriu i Mitrovicës mund të vihet nën kontroll

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Sosblogs.com
YlliehanaForum