www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Opinioni i GJND-së pritet më 22 korrik

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
WebMaster
Off line
 Off  line ™
avatar

Numri i postimeve : 2045
Data regjis. : 30/09/2009
Location : Prishtinë

MesazhTitulli: Opinioni i GJND-së pritet më 22 korrik   Sat May 29, 2010 10:43 pmPrishtinë, 29 maj – Gjykata Ndërkombëtarë e Drejtësisë do të nxjerrë opinionin e vet në lidhje me ligjshmërinë e shpalljes së pavarësisë së Kosovës më 22 korrik. Kështu kanë thënë burime të ndryshme të gazetës “Koha Ditore”, duke konfirmuar raportet se muaji i shtatë i vitit do të jetë koha kur GJND-ja do ta përmbyllë rastin rreth Kosovës, që e ka marrë vitin e kaluar.
Vendimi i GJND-së do të jetë gati më 22 korrik, kanë thënë dy burime të ndryshme ndërkombëtare.
Opinioni këshillues që GJND-ja pritet ta nxjerrë do të jetë përgjigje pyetjes nëse Deklarata e Pavarësisë së Kosovës, e shpallur më 17 shkurt 2008, ka qenë shkelje e së drejtës ndërkombëtare. Ka qenë Asambleja e Përgjithshme e OKB-së ajo që, me iniciativën e Serbisë, ka kërkuar nga GJND-ja të shqyrtojë rastin. Procesi ka nisur muajt e fundit të vitit të kaluar, me deponimin e dëshmive dhe me paraqitjen para Gjykatës të palëve të interesuara, përfshirë Kosovën dhe Serbinë, por edhe një numër shtetesh që përkrahin pavarësinë e Kosovë, dhe ato që kundërshtojnë.
Ekspertë juridikë, por edhe diplomatë të ndryshëm, kanë paralajmëruar qëmoti se opinioni i GJND-së nuk ka shumë gjasa të jetë prerazi në favor të njërës palë. Madje, shumica janë shprehur se presin një vendim të balancuar, pa gjykim të prerë pro apo kundër pavarësisë.
Kohët e fundit, vendimi i Gjykatës që është me seli në Hagë ka fituar në peshë meqë është paralajmëruar se pas tij do të shtohen presionet për të nisur një proces dialogu mes Kosovës dhe Serbisë.
Po ashtu, Prishtina zyrtare ka shprehur pritjet e saj se vendimi i GJND-së do të zhbllokojë njohjet ndërkombëtare të Kosovës, meqë, sipas zyrtarëve kosovarë, shumë shtete ende nuk e kanë njohur Kosovën në pritje të opinionit të kësaj gjykate.
Në anën tjetër, fuqitë më të mëdha perëndimore që e kanë njohur Kosovën, përfshirë Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Britaninë e Madhe, Francën dhe Gjermaninë, vazhdimisht kanë theksuar se opinioni i GJND-së nuk është obligues dhe se ai nuk do të mund të ndryshojë vendimin e këtyre shteteve për ta njohur Kosovën. Këto shtete, madje, një pozicion të tillë e kanë bërë të qartë edhe me deklaratat e tyre para GJND-së, në favor të Kosovës.
Ndërsa, vetë Serbia, e cila edhe e ka nisur këtë iniciativë, ka pritje që opinioni të jetë në favor të saj dhe shpreson se një gjë e tillë do të mund të kthejë procesin e pavarësimit të Kosovës. Madje, Beogradi tashmë është raportuar se ka një plan që çështjen e Kosovës ta kthejë edhe një herë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së dhe të kërkojë një proces të ri negociatash rreth statusit të Kosovës.

_________________________________________________________________________

Mirësevini në ylliehana Forum! www.ylliehana.biz

Off/On


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
 

Opinioni i GJND-së pritet më 22 korrik

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | www.sosblogs.com
YlliehanaForum