www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Përurohet Stacioni për monitorimin e ajrit

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
вєLтz
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 10387
Data regjis. : 03/10/2009
Age : 29
Location : Mitrovicë

MesazhTitulli: Përurohet Stacioni për monitorimin e ajrit   Mon Jun 07, 2010 12:30 am

Në Ditën Botërore të Mjedisit,të shtunën më 5 qershor, në oborrin e Ndërtesës së Re të Qeverisë (ish Pallati i Mediave), ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Mahir Yagcilar përuroi Stacionin për monitorimin e ajrit dhe Projektin për grumbullimin e mbeturinave të letrës dhe plastikës.
Që nga dita e shtunë, qytetarët do të kenë mundësi që në ekranin e Stacionit t’i lexojnë të dhënat për shkallën e ndotjes së ajrit PM, 2.5 dhe PM.10., kushtet e motit, matjen e metaleve të rënda si dhe parametra të tjerë meteorologjik.

Stacioni është vendosur në një pikë mjaft frekuentuese të automjeteve.

Për të shënuar Ditën Botërore të Mjedisit dhe përurimin e këtyre dy projekteve të përfunduara, të pranishëm ishin mysafirë të shumtë nga institucionet vendore dhe ndërkombëtare.

Manifestimin e shënimit të Ditës Botërore të Mjedisit, në Amfiteatrin e Ndërtesës së Re të Qeverisë, me një fjalë rasti e hapi ministri i Mjedisit , Mahir Yagcilar, i cili vlerësoi se, madhështinë e shënimit të kësaj dite e rrisin edhe më shumë dy projektet që e përuruara.

“Qytetarët e kryeqendrës së Republikës së Kosovës dhe së shpejti edhe qytetarët e të gjitha qendrave të tjera, do të kenë mundësinë që në çdo çast përmes ekranit, t’i shohin të dhënat për shkallën e ndotjes, të dhënat për motin, matjen e metaleve të rënda si dhe parametra të tjerë metrologjik”, tha ai.

Po ashtu, të shtunën filloi së implementuari edhe një projekt tjetër i rëndësishëm –riciklimi i mbeturinave të llërës dhe plastikës, projekt ky i cili fillon në institucionet e vendit, për t’u zgjeruar – siç premtoi ministri Yagcilar, shumë shpejt në mbarë vendin tonë”.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 

Përurohet Stacioni për monitorimin e ajrit

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create a blog
YlliehanaForum