www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Shihet i parealizueshëm premtimi i kryeministrit për 5 universitetet

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
вєLтz
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 10387
Data regjis. : 03/10/2009
Age : 29
Location : Mitrovicë

MesazhTitulli: Shihet i parealizueshëm premtimi i kryeministrit për 5 universitetet   Sun Jun 20, 2010 9:06 pmPo shihet si i parealizueshëm
premtimi i kryeministrit Hashim Thaçi për themelimin edhe të pesë
universiteteve të reja publike.
Jo veç
dinamika e ngadalshme e funksionalizimit të Universitetit të Prizrenit,
por edhe kapacitetet e limituara të kuadrove që ka Kosova, kanë krijuar
bindje të këtillë tek ekspertë të arsimit, shkruan sot në një tekst më
të gjatë analitik gazeta Koha Ditore. Dukagjin Pupovci beson se jashtë
Kosovës nuk ekziston një potencial i duhur i njerëzve të kualifikuar
që janë të gatshëm të kthehen dhe të ndihmojnë hapjen e universiteteve
të reja, ndërkaq Jonuz Salihaj e ka kualifikuar zotimin e kryeministrit
si premtim bosh, me qëllim përfitimi të poenëve politikë.
Pavarësisht
këtij skepticizmi, në Ministrinë e Arsimit kanë theksuar se po presin
vendimin e Qeverisë, në mënyrë që të nisin punët edhe për themelimin e
universiteteve të tjera.
Avdulla Alija, drejtor i Departamentit të
Arsimit të Lartë në Ministrinë e Arsimit, ka thënë se institucioni ka në
agjendë rritjen e përfshirjes së të rinjve në arsim të lartë, e
paralelisht kësaj edhe ofrimin e hapësirës fizike për studim.
“Deri
në vitin 2015 planifikohet që të rritet pjesëmarrja deri në 35 për qind
e të rinjve deri në moshën 25-vjeçare, duke rritur kapacitetet
ekzistuese dhe duke themeluar institucione të reja”, ka thënë Alija.
“Sa u përket universiteteve të reja, Ministria do të fillojë
aktivitetet sapo të merret vendimi i Qeverisë, i cili duhet të
parashohë kohën e fillimit të punës së cilitdo universitet të ri,
sikurse në rastin e Universitetit të Prizrenit”, ka shtuar ai.
Për
Universitetin e Prizrenit qeveria pati vendosur ta themelojë në prag të
fushatës elektorale. Ani se vendimi ishte marrë në tetor të 2009-s,
është dhënë zotimi se në tetor të 2010-s do të rekrutohen rreth 3 mijë
studentët e parë.
Mirëpo, akoma nuk janë zgjedhur organet drejtuese
të këtij institucioni të arsimit të lartë publik, nuk është zgjedhur
kuadri akademik, si dhe nuk janë miratuar kurrikulat për programet
mësimore.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 

Shihet i parealizueshëm premtimi i kryeministrit për 5 universitetet

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create a blog
YlliehanaForum