www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Beogradi t’i lë të qetë serbët e Kosovës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Medina
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 17104
Data regjis. : 12/11/2009
Age : 28
Location : Tek Parajsa Pa Drita

MesazhTitulli: Beogradi t’i lë të qetë serbët e Kosovës   Wed Jul 07, 2010 9:39 pmKëshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara në Nju Jork ka mbajtur dje një mledhje të jashtëzakonshme, e thirrur nga presidenti serb Boris Tadiq, për zhvillimet e fundit në veri të Mitrovicës.Në fjalimin e tij, ministri i jashtëm i Republikës së Kosovës Skender Hyseni i bëri thirrje presidentit serb Boris Tadiq që të lë anash të kaluarën dhe të punojë për të ardhmen e serbëve në Kosovë....


Lini serbët rehat, punoni me ne si autoritete të Kosovës, në shërbimin e tyre , bisedoni për aq shumë gjëra praktike, të cilat do të ndikonin në mirëqenjen e komunitetit serb. Askush nuk duhët të shpërblejë dhunën. Tregimet fantastike të engjuve dhe demonëve duhet të ndalohen, sepse ska as engjuj as demon në Ballkanin Perendimor, mijëra engjuj në Bosnje e Kosovë janë vrarë këto storje duhet të ndalohen për të mirën e së ardshmes pasi ne e dime mirë se kush ka shkaktuar luftrat më të mëdha në ish Jugosllavi” , tha Skenderi.

Hyseni theksoi se Qeveria e Kosovës është e vendosur të jetë shuëm afër me qytetarët e saj pa marrë parasysh ardhjen e tyre fetare apo etbike dhe Kosova ka mundësi të shtrijë pushtetin e saj në tërë territorin e Kosovës dhe se hapja e zyrave të qeverisë së Kosovës në territorin e saj nuk është kërcënim ndaj askujt.

Ai iu referua fjalimit të presidentit serb duke e quajtur injorantë qëndrimin e tij se shqiptarët kanë qenë inicuseit e dhunës . Duke e dëgjuar Tadiqin, mund të kuptosh se ayrat e qeverisë së Kosovës janë kërcënim jo ndaj qytetarëve të ndershën por të kriminelëve që kanë angazhuar këto protesta, fatkeqësisht me përkrhajen e qeverisë së Beogradit.

Duke folur për progresin e arritur të integrimit të serbëve në Kosovë, Hyseni përmendi zgjedhjet në komunat serbe , në veqanti ato në Partesh ku numri i votuesëve serb ishte mbi 65 për qind.Ai me këtë rast i bëri thirrje Këshillit të Sigurimit që të ndalojë Beogradin t’u bëjë presion serbëve në Kosovë të cilët po duan të bëhen pjesë e Kosovës së re.

Ndërkaq në fjalimin e tij drejtuar anëtarëve të Këshillit të Sigurimit, presidenti serb Boris Tadiq tha se Serbia nuk ka zgjidhje tjetër por të rivlerësojë marrëdhënjet e saj me përfaqesuesit ndërkombëtarë në Kosovë, vetëm nëse faktorët ndërkombëtarë mohojnë përkrahjen e mëtutjeshme për aktet destabilizuese të Prishtinës, duke aluduar në komunitetin shqiptar.

“ Kjo ishte edhe një konsekuencë tjetër destruktive e një plani të lig, i sponsoruar pjesërisht nga e ashtuqujatura Zyra Civile Ndërkombëtare e udhëhequr nga Piter Faith, që në mënyrë të njëanshme të vendosë një regjim ilegal dhe tëpadëshiruar në atë pjesë të provincës sonë”, tha Tadiq.

Tadiq shtoi se dy bomba të intensitetit të lartë janë hedhur nga shtëpitë e shqiptarëve ndaj serbëve të cilët në mënyrë paqësore protestonin “kundër hapjes e një zyre të të ashtuquajturës qeveri e Kosovës”.

Ai poashtu thekësoi se Beogradi nuk do të tolerojë përpjekjet e administratës së përkohëshme të Prishtinës që në mënyrë të njëanëshme të vendosë zyra , gjykata , infrastrukturë telekomunikuese në vendet ku jetonë komuniteti serb.

Fjalen pas presidentit serb e mori kreu i Unmiku-ut Lamberto Xanier i cili në hollësi përshkroi incidentin që ndodhi në veri të Mitrovicës. Ai tha se dhuna shpërtheu pasi protestuesit serb kërkuan heqjen e tablës së Republikës së Kosovës. Kjo edhe qoi në vdekjen e mjekut.

Zanier tha se situata e sigurisë është më e tensionuar se zakonisht duke përmendur plagosejen e anëtarit serb të Parlamentit të Kosovës. Ai kërkoi shmangje të dhunës dhe sipas tij ngjarjet e fundit e rrisin nevojën për bisedimet teknike me Serbinë.

Ndërkaq kreu i Misionit të EULEx-it Ive de Kermabo tha se ky mision denon dhunën ne veri të Mitrovicës.Ai tha se Stafi i Eulexit ka qenë i kërcënuar nga individë të caktuar në veri të Kosovës dhe kjo sipas tij është e papranueshme. Kermabo hodhi poshtë spekulimet e mediave se ka pasur kërcënim të përkeqesimit të situatës në veri apo në tërë Kosovën.

Eulexi do vazhdojë punën dhe do ta dëshmojë para Prishtinës dhe Beogradit dhe i ftojmë ato të na përkrahin në implementimin e mandatit tonë, tha Kermabo.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 

Beogradi t’i lë të qetë serbët e Kosovës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Free blog
YlliehanaForum