www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Më mirë një fund me dhimbje apo një dhimbje pa fund?

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Medina
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 17104
Data regjis. : 12/11/2009
Age : 28
Location : Tek Parajsa Pa Drita

MesazhTitulli: Më mirë një fund me dhimbje apo një dhimbje pa fund?   Thu Jul 15, 2010 10:16 pm

Të dashurosh është bukur, por në atë lidhje merren parasysh të gjitha. Dhimbja është ajo që i qëndron gjithmonë pranë asaj, dhe shpesh herë e intrigon me madhështinë e saj, dhe e ve në pozita nënshtrimi. Por të themi të vërtetën, nuk ka dashuri pa dhimbje, sikurse nuk ka dhimbje pa dashuri. Shpesh mund të vihemi në situata tepër të dhimbshme shoqërore, familjare, personale, apo çfarëdolloj qofshin, por forcën e saj të vërtetë e ndiejmë ndërsa notojmë në pellgun e ndriçuar nga pasqyrimi i emocioneve të fuqishme që manifestohen tek ne, ndërsa jemi të përfshire totalisht në atë dashuri, të ndërtuar me aq finese dhe delikatese, të ëmbëlsuar me aq zemërgjerësi dhe të joshur nga subkoshienca që tashme i ka zënë derën logjikës sonë. Në të tilla raste është mirë të reflektoni gjatë, edhe pse logjika nuk luan me rol në këtë moment, dhe në mendje ju lindin vetëm situatat e bukura që keni kaluar me partnerin tuaj, dhe gjithmonë fajësoni vetën, duke u mbytur në lot dënese, sepse mendoni se jeni vetëm ju fajtorja, jeni vetëm jua ajo që qoi në këtë ndarje. Por jo jeni shumë gabim, nëse jeni ndarë, do të thotë se nuk duheshin deri në atë pike sa të suportonit sjelljet tuaja, apo egon tuaj, dhe ti linit vendin e duhur një dashurie të pastër dhe të vërtetë. Në disa raste fajin nuk e ka askush nga partneret, por vetëm fakti që nuk jeni bërë për njeri tjetrin, në disa të tjera ai mbetet jetim, në shumicën e rasteve ai mundohet të jetë i sinqerte dhe pranon të jetë në anën e njërës pale. Shpesh gjatë të qenit bashkë, ndërsa shkëmbeni puthje, ëndrra, shpresa, dëshira, fantazi dhe ëmbëlsoni njeri tjetrin me dashuri, ajo që zemra nuk arrin ta kuptojë, koha e thekson pak e nga pak dhe e deshifron frazën e duhur, dhe faktin se cili jeni në të vërtetë për njeri tjetrin, dhe arrin në atë pikë dhe nivel, sa që çdo gjë është e qarte, nëse nuk është dashuri e vërtetë por vetëm pëlqim hormonal, qe shumë shpejt i le vendin një realiteti të hidhur, një dhimbje që bëhet tepër agresive tek personi që ka dhuruar me shumë në këtë dashuri.

Të dashurosh është një privilegj dhe një sakrifice, nuk mund të luash me këtë ndjenjë hyjnore, pasi në të komunikimi nuk është me më fjalë dhe logjike por me zëmër dhe shpirt.

Çfarë duhet të bësh?

Të lindesh ne zemrën tënde zjarrin e urrejtjes ndaj personit në fjalë, për të mbivendosur ndjenjat e fuqishme të dashurisë për të. Kjo nuk është aspak e lehtë, dhe për tja arritur, duhet të lundrosh nëpër kujtimet e hidhura dhe që të kanë bërë të ndiesh keq, të lotosh dhe ta urresh atë person në momente apo situata të ndryshme. Është bukur të duash, por është mrekulli te të duan me të njëjtën force!

Nëse ka alternativë tjetër?

Sigurisht që ka, të shtrëngosh dhëmbët dhe të durosh prangosjen nen kthetrat e dhimbjes së pafajshme por të dhunshme, deri ne momentin që ajo do të largohet dhe do te të leje të lirë. Koha është aleatja me e mirë e kësaj gjendjeje, jo sepse shuan dashurinë dhe dhimbjen, por ngaqë avash avash u vesh atyre petkun e harresës.

. Dashuria e vërtetë është pranë personit që di ta kuptoje atë, dhe asnjëherë nuk e kupton atë larg teje. Vështirësia kalojmë të gjithë, por pikërisht atëherë kur mbas këtyre vështirësirave dy partneret janë me pranë njeri-tjetrit dhe i dhurojnë dashuri të përjetshme shpirtit dhe zemrës se tyre, atëherë mund të thuash me plot gojë, se ai apo ajo është personi i duhur.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Shaban Cakolli
Forum Legend
Forum Legend
avatar

Numri i postimeve : 6018
Data regjis. : 14/08/2010

MesazhTitulli: Re: Më mirë një fund me dhimbje apo një dhimbje pa fund?   Sat Aug 14, 2010 2:42 pm

nje fund me dhimbje sado te veshtira qofshin
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
lola
Përgjegjës i Forumit
 Përgjegjës   i Forumit
avatar

Numri i postimeve : 29035
Data regjis. : 05/11/2009
Age : 28
Location : ɐuɐɥǝıןןʎ ɐןןɐɥɐɯ ǝʇ :)

MesazhTitulli: Re: Më mirë një fund me dhimbje apo një dhimbje pa fund?   Tue Aug 17, 2010 5:34 pm

Me mir nje fund me dhimbje sa nje dhimbje pa fund

_________________________________________________________________________Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ylliehana.biz
luani
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 6389
Data regjis. : 16/01/2010
Location : Veq per ty lundroj....

MesazhTitulli: Re: Më mirë një fund me dhimbje apo një dhimbje pa fund?   Tue Aug 17, 2010 6:56 pm

duhet te perballesh em te gjitha veshtersit , pa provuar dashurin sdin per qka me jetue , e keshtu pra i bashkangjitem dhe une loles kuptohet ne qoftse me lejon
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Egzon`k
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 10882
Data regjis. : 03/10/2009
Age : 32
Location : N'Rrs

MesazhTitulli: Re: Më mirë një fund me dhimbje apo një dhimbje pa fund?   Thu Oct 20, 2011 9:01 am

Kuku ani qysh jom i provum une ma mir tana dhimt e botes e ni FUND more hejjj
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Beea
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 241
Data regjis. : 27/10/2011
Location : a.b.c

MesazhTitulli: Re: Më mirë një fund me dhimbje apo një dhimbje pa fund?   Sat Oct 29, 2011 8:55 pm

Me mire asht cdo fund me dhimbje se sa cdo dhimbje pa fund!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Fidani-Lip
dreqi-ME-PATIKA
dreqi-ME-PATIKA
avatar

Numri i postimeve : 4271
Data regjis. : 04/12/2009
Age : 33
Location : ne toke

MesazhTitulli: Re: Më mirë një fund me dhimbje apo një dhimbje pa fund?   Sun Jan 22, 2012 12:46 am

pihaaaaaa PO qdo gje qe fillon edhe mbaron kshtu qe ma mir pa dhimbje hiq , po nejse po i kapna temes nje fund me dhimbje ele une

_________________________________________________________________________


Mos lejo qe gjerat e vogla te prishin nje miqesi te madhe
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
bRuNneta
Përgjegjës i Forumit
 Përgjegjës   i Forumit
avatar

Numri i postimeve : 14528
Data regjis. : 01/10/2009
Age : 32
Location : Kalimtare ne rrug te gjata....

MesazhTitulli: Re: Më mirë një fund me dhimbje apo një dhimbje pa fund?   Mon Feb 06, 2012 6:46 pm

cdo gje eka fundin evete.....edhe smundjet e veshtira kan nje fund qe na qon ne gjum te Perhetshem.........haha


se kisha desht asnjeren tybe....

_________________________________________________________________________


Fati nuk është vendi drejt të cilit udhëtojmë...por mënyra e udhëtimit ..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Malësor
Poeti Forumit
Poeti Forumit
avatar

Numri i postimeve : 4382
Data regjis. : 07/04/2010

MesazhTitulli: Re: Më mirë një fund me dhimbje apo një dhimbje pa fund?   Thu Feb 09, 2012 10:11 pm

jo jo me mujt me ba nje kerkes diqysh pa dhimbje se une nuk muj ti duroj dhimbjet as te fillimit e as te fundit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Më mirë një fund me dhimbje apo një dhimbje pa fund?   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 

Më mirë një fund me dhimbje apo një dhimbje pa fund?

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Tema Te Ndryshme::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Dashuria-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create your own blog
YlliehanaForum