www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 SHKOLLAT SHQIPE NË GJERMANI

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Shaban Cakolli
Forum Legend
Forum Legend
avatar

Numri i postimeve : 6018
Data regjis. : 14/08/2010

MesazhTitulli: SHKOLLAT SHQIPE NË GJERMANI   Wed Aug 18, 2010 1:08 pm

Shkollat shqipe me mesim plotesues perfshijne ne gjirin e vet femijet e familjeve te mergimtareve shqiptare,qe nga mosha 6-16 vjec dhe i arsimon dhe edukon ata ne frymene patriotizmit shqiptar,me njohje kulturore e shkencore dhe bukurive estetike. Shkollat shqipe ne Gjermani kane per qellim qe femijet shqiptare te zotrojne mire gjuhen e shkruar amtare shqipe,te kultivojne ate dhe letersine shqiptare,te njohin historine dhe gjeografine etnike te vendit te te pareve te tyre,njohurine rreth dokeve e zakoneve shqiptare,arteve popullore te trasheguara brez pas brezi si karakteristike e lashte dhe e begatshme,dalluese e kombit tone.
Shkolla shqipe e mesimit plotesues i edukon nxenesit per respektin dhe mirenjohejen ndaj vendit mikprites qe i strehoi ne gjirin e vet,u hapi vend ne integrimin e shoqerise gjermane,duke i pajisur menjohuri shkencore e kulturore dhe i pregaditi te aftesohen te pavarur edhe ne gjuhen e tyre.Shkollat shqipe ne Gjermani kane per qellim t'i perfshijne te gjithe femijet shqiptare,ne cdo land ku ndodhen duke perfshire femijet e te gjitha trojeve etnike shqiptare.Struktura e arsimimit ndahet ne tre cikle:
Cikli i ulet,i mesem dhe i larte.
Mesimi vendevende zhvillohet me klase te kombinuara. Shkollat shqipe ne Gjermanimesojne sipas plan-programeve mesimore te Ministrise se Arsimit te Kosoves,dhe teksteve mesimore te miratuara nga ajo.:Mesuesit qe punojne ne keto shkolla kane kualifikime perkatese pedagogjike. Ne kuader te saj funksionon biblioteka e shkollave e cila pajiset me literature shqipe dhe ate te vendit.Zanafilla e shkollave shqipe ne Gjermani eshte tridhjete vjeqare,ne shkurtimisht po flasim nga koha kur shkolla jone shqipe ne Gjermani shkeputet nga varesia e organeve Jugosllave.
Meformimin e Qeverise se Kosoves, ne mergim formohet edhe Ministria eArsimit,Shkences dhe Kultures paralel me te edhe KASH"NaimFrasheri".
Keto dy hallka kane krijuar kushte per organizimin e rrjetit te shkollave shqipe te mesimit plotesues ne Gjermani. Perndjekjet e viteve te 90-ta,si dhe Lufta e Kosoves qe u shoqerua me dramen e madhete ekzodit biblik te shqiptareve, preku Gjermanine me nje numer te madh strehimkerkuesish shqiptare,ku shenime gjysmezyrtare flisnin per 400.000 shqiptare te strehuar ketu,andaj nevoja e zgjerimit te shkollave shqipe ishte domosdoshmeri ne cdo Land gjerman. Ne te gjitha keto drejtime shkolla shqipe fitoi nje pervoje te madhe. Shkollat shqipe ne Gjermani,kane synimin e tyre qe nxenesit shqiptare te ruajne,mesojne dhe persosin gjuhen shqipe,te aftesohen per shfrytezimin e gjitha formave te komunikimit me te folur e shkruar,te njihen me atdheun dhe shtrirjen gjeografike te tij ,me historine,dhe aspiratat e perpjekjet e popullit shqiptare per liri,pavaresi dhe perparim.,te kultivohen dhe zhvillohen aftesite ne fushat e artit,letersise,muzikes dhe formave tjera te krijimit artistik.Ata shfrytezojne kohen e lire per aktivitetet krijuese dhe shenojne festat kombetare me manifestimet etyre krijuese e artistike,po ashtu kane gatishmerine per arritjen e sukseseve edhe ne shkollen e rregullte gjermane.
Pervoja ka treguar se nxenesit qe kane ndjekur mesimin plotesues shqip,jane treguar me te zellshem edhe ne shkollen e rregullt gjermane, sot prej tyre kane dalur edhe kuadro te forta. Nxenesit shqiptare qe shkollohen ne shkollen e rregullte gjermane dhe vijojne mesimin shqip,jane nje faktor shume me rendesi i integrimit te shqiptareve ne Evropen e Bashkuar. Keta nxenes nga gjitha Landet gjermane,nganjehere ne vit organizojne kampionatin e diturise,ku behet gare njohurishe cila nga shkollat shqipe ne Landet gjermane ze vend te rendesishem ne diturite e gjitha lemive mesimore,etj...

Te rrefesh per shkollat shqipe ne Gjermani,nuk do mund te e permbyllesh me nje shkrim gazetash:
Per te mesuesit e vyeshem kane shkruar monografi,si: Sejdi Gashi, Rifat Hamiti, Sami Thaqi, Bejtullah Sadiku, Hamze Halabaku,e shume te tjere. Shkolla shqipe ne diaspore eshte faktor i pa zevendesueshem ne arsimin dhe edukimin kombetar te nxenesve mergimtare.
Mosperdorimi i gjuhes amtare nga kjo mase e madhe rinore ne mergim, mosnjoheja e historise kombetare, mosvijimi i shkolles shqipe patjeter i hap rrugen asimilimit.

Shaban Cakolli
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
luani
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 6389
Data regjis. : 16/01/2010
Location : Veq per ty lundroj....

MesazhTitulli: Re: SHKOLLAT SHQIPE NË GJERMANI   Wed Aug 25, 2010 5:33 pm

Shum bukur valla ju po vyni ju uroj suksese dhe mos te asimiloheni se gjuha te mabn dhe lidhjen me vendlindjen atdheun rrenjet nga ke .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 

SHKOLLAT SHQIPE NË GJERMANI

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Tema Te Ndryshme::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Diaspora Shqipëtare-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Free blog
YlliehanaForum