www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Nuk do të flitet për statusin, pasi kjo është çështje e zgjidhur

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
вєLтz
Mikë/e i/e Forum-it
Mikë/e i/e Forum-it
avatar

Numri i postimeve : 10387
Data regjis. : 03/10/2009
Age : 29
Location : Mitrovicë

MesazhTitulli: Nuk do të flitet për statusin, pasi kjo është çështje e zgjidhur   Mon Oct 04, 2010 8:58 am

Zëvendësi i ish-emisarit special të Kombeve të Bashkuara për statusin e Kosovës, Albert Rohan, ka deklaruar se gjatë bisedimeve të para ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit nuk do të flitet për statusin e Kosovës, pasi kjo është çështje e zgjidhur, por bisedimet duhet të jenë të natyrës jo formale dhe në nivel ekspertësh.
"Këto nuk janë bisedime për statusin, kjo çështje është e zgjidhur dhe se për këtë nuk ka çka të bisedohet. Këtu është fjala për çështje që ekzistojnë ndërmjet dy fqinjëve, transporti, komunikacioni, bashkëpunimi, dogana, kontrolli i kufijve", ka thënë Rohan në një intervistë për Deutsche Welle.

Ai ka shtuar se ekziston një numër i madh i çështjeve praktike për të cilat duhet të bisedojnë Prishtina dhe Beogradi, në mënyrë që në themel të këtij bashkëpunimi praktik të mund të arrijë deri te përmirësimi i përgjithshëm i atmosferës.

"Marrim si shembull veriun e Kosovës. Këtu është shumë e rëndësishme lufta kundër kriminalitetit në kufij. Mandej, furnizimi me energji, mbrojtja e mjedisit jetësor. Për këto duhet biseduar në nivel ekspertësh, pasi që për gjëra të tilla nuk bisedojnë presidentët e shteteve ose shefat e qeverive, por ekspertët", citon RTV21 diplomatin austriak.

Rohan shprehet kundër ndërmjetësimit, pasi që sipas tij, të dyja vendet mund të bisedojnë për çështje praktike dhe pa ndihmën nga jashtë, por ka shtuar se Bashkimi Evropian mund të ndihmojë duke ofruar renditjen, sipas të cilës do të bisedohej për çështje praktike. Për më tepër, Rohan ka thënë se e gjithë politika e jashtme serbe me vite po lufton për Kosovën dhe se kjo betejë do të jetë e humbur.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 

Nuk do të flitet për statusin, pasi kjo është çështje e zgjidhur

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | www.sosblogs.com
YlliehanaForum