www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kategoritë e luftës nga 1 janari do të trajtohen me ligj

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vala
powered by PTK
powered by PTK
avatar

Numri i postimeve : 3627
Data regjis. : 08/04/2010
Age : 27
Location : Kosovë

MesazhTitulli: Kategoritë e luftës nga 1 janari do të trajtohen me ligj   Wed Oct 06, 2010 11:35 pm

Nga 1 janari i vitit të ardhshëm do të ketë rritje të të ardhurave prej 50 për qind për familjet e dëshmorëve, invalidëve të luftës, ndërkohë që do të bëhet edhe kategorimi i veteranëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Kështu është shprehur të mërkurën kryeministri Hashim Thaçi pas takimit me përfaqësuesit e shoqatave të luftës, duke shprehur bindjen se Projektligji mbi statusin dhe të drejtat e dëshmorëve, invalidëve, veteranëve dhe pjesëtarëve të UÇK-së, viktimave civile dhe familjeve të tyre, do të miratohet në leximin e dytë në Kuvend.

Ai ka premtuar se Qeveria e Kosovës do të kryej obligimet e veta plotësisht në përputhje me ligjin që do të miratohet në Kuvend.

Thaçi: Qeveria do të vazhdojë t’i kryejë obligimet e veta
(Video)
“Siç e dini Qeveria ka proceduar këtë ligj në Kuvend, është bërë leximi i parë dhe nga deputetët janë dhënë rekomandimet dhe këshillat e nevojshme. Ne diskutuam për harmonizimin e angazhimeve të përbashkëta që kemi pasur për hartimin e këtij ligji të domosdoshëm për familjet e dëshmorëve, invalidët e luftës, veteranët dhe segmentet tjera të shoqërisë që kanë pësuar nga lufta. Së shpejti do të kemi edhe leximin e dytë dhe aprovimin në Kuvendin e Kosovës me plotësimet të cilat do të dërgohen në Kuvend. Në këtë drejtim Qeveria e Kosovës do të vazhdojë t’i kryejë obligimet e veta plotësisht në përputhje me ligjin e propozuar”, ka thënë Thaçi.

Megjithatë, duke e pasur parasysh debatin që është zhvilluar në leximin e parë të këtij projektligji, pikërisht ndërmjet deputetëve të partive të koalicionit, PDK dhe LDK, miratimi i këtij projektligji duket se nuk do të jetë aq i lehtë.

Kryetari i Organizatës së Veteranëve të UÇK-së, Muharrem Xhemaili ka lavdëruar Qeverinë për punën e bërë, ndërsa ka kërkuar nga deputetët që mos ta politizojnë miratimin e këtij ligji.

Xhemaili: Kuvendi dhe deputetët mos ta politizojnë këtë ligj
(Video)
“Siç dihet Qeveria e ka kryer obligimin dhe punën e vetë deri këtu dhe e ka dërguar këtë ligj në Kuvendin e Kosovës ku pritet që ky ligj të miratohet sa më shpejtë në Kuvendin e Kosovës ku janë bërë të gjitha përgatitjet financiare dhe buxhetore nga ana e Qeverisë. Tash është detyrë e Kuvendit të Kosovës ku ne kërkojmë nga këtu që Kuvendi dhe deputetët mos ta politizojnë këtë ligj dhe sa më shpejtë ky ligj të marrë vizën edhe nga Kuvendi i Kosovës dhe të hyjë në funksion nga 1 janari i vitit që vjen”, ka thënë Xhemaili.

Kryeministri Hashim Thaçi ka vlerësuar kontributin që kanë dhënë shoqatat e luftës për hartimin e këtij projektligji, të cilin e ka cilësuar si model për të gjitha vendet e rajonit, që afirmon rregullimin një herë e përgjithmonë të statusit të invalidëve, familjeve të dëshmorëve dhe veteranëve të UÇK-së, por edhe të viktimave civile dhe familjeve të tyre.

Ndërsa Muharrem Xhemaili ka theksuar se ky është një ligj që në rrethanat që është Kosova i plotëson të gjitha nevojat dhe kushtet për veteranët, invalidët dhe familjarët e dëshmorëve, por edhe për viktimat civile.

Një prej përmirësimeve në këtë ligj, sipas Xhemailit, do të jetë edhe përfshirja e kategorisë së ish- pjesëtarëve të TMK-së që marrin pensione. Ai ka thënë se do të gjindet një zgjidhje që të gjithë veteranët do të gëzojnë pension, pa marrë parasysh a kanë qenë apo jo pjesëtarë të TMK-së./B.Lani/


_________________________________________________________________________Per informata ne Ptk kliko ketu
Qendrim Rexha
ק๏รt คภ๔ tєlєς๏๓๓ยภเςคtเ๏ภร ๏Ŧ к๏ร๏ש๏, ן.ร.ς.
ק๏รtค ๔ђє tєlєк๏๓ยภเкคςเ๏ภเ เ к๏ร๏שëร, รђ. ค.
ק๏štค เ tєlєк๏๓ยภเкคςเןє к๏ร๏שค, ๔.๔. [/b]

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ptkonline.com
 

Kategoritë e luftës nga 1 janari do të trajtohen me ligj

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizFree forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | www.sosblogs.com
YlliehanaForum