www.ylliehana.biz
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.www.ylliehana.biz


 
PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Zgjedhjet monitorohen nga dy misione dhe diplomatët

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vala
powered by PTK
powered by PTK
avatar

Numri i postimeve : 3627
Data regjis. : 08/04/2010
Age : 27
Location : Kosovë

MesazhTitulli: Zgjedhjet monitorohen nga dy misione dhe diplomatët   Thu Nov 18, 2010 11:53 pmPrishtinë, 18 nëntor - Koha e shkurtër e organizimit nuk do t’i lërë zgjedhjet e 12 nëntorit pa vëzhgues, të paktën jo në sasi, shkruan sot “Koha Ditore”.
Dy misione vëzhguesish njëri ndërkombëtar i udhëhequr nga “Enemo”, organizatë evropiane për monitorimin e zgjedhjeve, dhe një vendës i përbërë nga një koalicion i organizatave vendëse, do të mundësojnë që zgjedhjet e parakohshme të 12 dhjetorit të jenë të monitoruara nga mekanizmat e njëjtë sikur se zgjedhjet lokale të vitit 2009.
Koha e shkurtër për organizimin e zgjedhjeve ka bërë që faktori ndërkombëtar të ketë një “qasje emergjente”. Ambasadat e shteteve më të fuqishme që e kanë njohur pavarësinë e Kosovës janë duke u konsultuar me Zyrën e përfaqësuesit të BE-së, Pieter Feith, në mënyrë që të krijohet një mision i koordinuar diplomatik vëzhgues dhe mbikëqyrës i zgjedhjeve. Në të njëjtën kohë, është konfirmuar se me qëllim të evoluimit politik të procesit zgjedhor, gjatë zgjedhjeve në Kosovë do të qëndrojë edhe një ekip i parlamentarëve evropianë, i kryesuar nga kryesuesi i Delegacionit për marrëdhënie me vendet e Evropës Juglindore në Parlamentin Evropian, Eduard Kukan.
“Komuniteti ndërkombëtar në Prishtinë është duke bashkëpunuar me Zyrën e përfaqësuesit të BE-së për një mbikëqyrje të koordinuar diplomatike të zgjedhjeve që do të ketë ekipe prezente në të gjitha fazat e procesit elektoral gjithandej Kosovës në ditën e zgjedhjeve”, ka thënë Julia Reuter, zëdhënëse e zyrës së PSBE-së.
Sipas saj, gjatë procesit elektoral BE-së do të zbarkojë në Kosovë edhe një ekip ekspertësh të zgjedhjeve, të cilët do të ndihmojnë procesin, duke e analizuar atë dhe duke dhënë sugjerime.
“Ne gjithashtu presim anëtarë të Parlamentit Evropian dhe të parlamenteve nacionale që t`u bashkohen përpjekjeve për vëzhgimin dhe mbikëqyrjen e zgjedhjeve. Momentalisht me shtetet anëtare të BE-së në Prishtinë, janë duke u diskutuar edhe aranzhimet e tjera të mundshme për këtë proces, konsultimet po vazhdojnë edhe me partnerët tanë ndërkombëtarë dhe me institucionet e Kosovës”, ka shpjeguar Reuter.
Të dyja ekipet e tjera vëzhguese, ai ndërkombëtar i “Enemo”-s dhe ai vendës i organizatave vendëse, janë koordinuar nga Zyra e NDI-së (National Democratic Institute), në Kosovë.
“Që të dy këta mekanizma kanë përfituar nga përvojat paraprake në projektet e monitorimit të zgjedhjeve në Kosovë, duke u nisur nga ato të para një vitit. Kjo nënkupton se ato i kanë të njohura procedurat dhe i kanë mundësitë që shpejt të angazhojnë vullnetarët dhe punonjësit e duhur”, ka thënë për “Kohën Ditore”, drejtoresha e NDI-së për Kosovë Laura Nichols.
Sipas saj, misioni ndërkombëtar i vëzhguesve do të udhëhiqet nga një rrjet i specializuar për monitorime.
“Misioni ndërkombëtar do të udhëhiqet nga Enemo. Enemo është një rrjet i njohur i organizatave joqeveritare me profil të lartë nga Evropa”, ka thënë Nichols.
Ismet kryeziu, drejtor i KDI-së, ka thënë se rrjeti i organizatave vendëse do të ketë rreth 4 mijë e 800 vëzhgues.
“Demokracia në Veprim në kuadër të kooalicionit të saj ka rreth 60 OJQ lokale nga e tërë Kosova. Monitorimin e zgjedhjeve parlamentare t vitit 2010 e kemi ndarë në tre komponentë ku përfshihen: monitorimi i situatës paraelektorale, monitorimi i ditës së zgjedhjeve dhe monitorimin e situatës paselektorale. Tani kemi ndërtuar strategjinë e monitorimit për situatën paraelektorale dhe fushatën zgjedhore do të kemi 70 vëzhgues, për monitorimin e kostos financiare do të kemi 70 vëzhgues dhe për monitorimin e ditës së zgjedhjeve do të kemi 4.800 vëzhgues”, ka thënë Kryeziu.
Drejtori i KDI-së nuk ka mundur që t`i përmendte mbështetësit financiarë të këtij vëzhgimi.
“Ne ende nuk mund të japim konkretisht emrat e donatorëve konkrete por këtë do ta bëjmë se shpejti ndoshta deri në fund të kësaj jave|, ka thënë Kryeziu.
Sipas tij, koha e shkurtër e organizimit të zgjedhjeve nuk do të ketë ndikim në kualitetin e monitorimit për shkak të traditës që tashmë kanë krijuar këto ekipe vëzhguesish. “Kualiteti të cilin ne e ofrojmë si koalicion i organizatave nuk dallon. Do të jetë një numër i madh i organizatave dhe i vëzhguesve të përfshirë. Ajo në çka ndikon koha e shkurtër deri në zgjedhje është nevoja për një përkushtim më të madh për të mundur që të arrijmë numrin e nevojshëm, marrë parasysh që për herë të parë një koalicion i organizatave vendëse do të ketë një numër kaq të madh të vëzhguesve”, ka thënë Kryeziu.

_________________________________________________________________________Per informata ne Ptk kliko ketu
Qendrim Rexha
ק๏รt คภ๔ tєlєς๏๓๓ยภเςคtเ๏ภร ๏Ŧ к๏ร๏ש๏, ן.ร.ς.
ק๏รtค ๔ђє tєlєк๏๓ยภเкคςเ๏ภเ เ к๏ร๏שëร, รђ. ค.
ק๏štค เ tєlєк๏๓ยภเкคςเןє к๏ร๏שค, ๔.๔. [/b]

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ptkonline.com
 

Zgjedhjet monitorohen nga dy misione dhe diplomatët

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.ylliehana.biz :: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ..::Lajmet::..Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ :: Me te Rejat prej Lajmeve-
Kërce tek:  
Copyright © 2009-2011 Powered by Ylliehana Team
Ylliehana.bizForumotion.com | Computers and Internet | Forums directory | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Have a free blog with Sosblogs
YlliehanaForum